Prehnane upratujete? Na vaše zdravie to vplýva rovnako, ako keď vyfajčíte 20 cigariet denne

Lucia Mužlová

Čistota pol života. Aspoň tak to tvrdí stará ľudová múdrosť. Ak ste práve doleštili parkety a nedovolíte, aby na váš stôl spadlo čo i len zrnko prachu, zbystrite pozornosť. Čistota je síce fajn, ale prehnané upratovanie škodí ženám oveľa viac, než si vôbec dokážete predstaviť. Vedci prirovnávajú jeho škodlivé účinky k vyfajčeniu škatuľky cigariet. A to je už čo povedať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Za všetko môžu čistiace spreje. Štúdia, ktorú uskutočnili nórski vedci, vraví jednoznačne. U žien, ktoré pravidelne upratujú, sa zníži vitálna kapacita pľúc. Na základe spirometrie, vedci zistili, že vitálna kapacita pľúc u žien, ktoré bežne upratujú doma, klesla približne o 5 percent. Upratovačky, ktoré prichádzajú do kontaktu s čistiacimi prostriedkami v oveľa väčšom množstve, boli na tom samozrejme o dosť horšie. Im sa vitálna kapacita znížila približne o 9 percent. Vedci prirovnávajú každodenné čistenie s využitím bežných čistiacich prostriedkov k vyfajčeniu celej škatuľky cigariet. Ženy, ktorých sa to týka, majú väčšie riziko vzniku astmy či iných chronických respiračných ochorení.

Mužov sa to netýka

pixabay.com

Možno táto informácia bude cenná pre ženy, ktorých polovičky doma odmietajú upratovať. Ženy sa pri upratovaní vystavujú značnému zdravotnému riziku. Muži sú od neho uchránení. Čistiace prostriedky si dokážu poradiť takmer s každým znečistením. Ich používanie nám značne uľahčuje život. No tak sa zdá, že aj za tento komfort platíme vlastným zdravím. Asi by stálo za to presedlať na alternatívne čistiace prostriedky či oprášiť rady starých mám, ktoré nekupovali žiadne čistiace prostriedky a na udržanie čistej domácnosti využili neraz to, čo našli v kuchyni. Soľ, sódu bikarbónu, ocot či citrón. Spoluautor štúdie, Oistein Svanes, má tiež vynikajúcu radu. Tvrdí, že s väčšinou nečistôt si poradí čistá voda a utierka z mikrovlákien.

pixabay.com

Nabudúce, keď sa vyberiete na veľký nákup, skúste sa radšej vyhnúť produktom, ktoré sa objavujú takmer v každej reklame. Konieckoncov, s nečistotou si poradíte aj bez nich. Ak chcete však mať zdravé pľúca skúste sa vyhnúť aj prílišnému používaniu parfumov. Voňajú síce krásne, no ich vdychovanie nie je tou najlepšou voľbou pre naše zdravie.

Pozri aj: Hollywoodská herečka Cameron Diaz konečne priznala čo sa už dlho šepkalo. Vo veku 45 rokov sa jej konečne splnil sen

unilad.co.uk

Najnovšie články