AKTUÁLNE: SHMÚ vydáva výstrahu v týchto krajoch. Na Slovensku hrozia povodne

TASR , SITA

Foto: pexels

Ako uvádza SITA, dnes bude na Slovensku oblačno až zamračené. Na viacerých miestach sa vyskytnú prehánky alebo dážď a na hrebeňoch Tatier sneženie. Na Zemplíne sa zrážky vyskytnú len ojedinele.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na západnom a strednom Slovensku budú naopak zrážky výdatné a bude chladno. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej stránke. Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od 7 do 13 stupňov Celzia, na Zemplíne a v Above 13 až 19 stupňov. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov bude okolo 5 stupňov. Fúkať bude prevažne slabý, na západe a v Žilinskom kraji severozápadný až severný vietor rýchlosťou 3 až 10, v nárazoch miestami okolo 15 metrov za sekundu (10 až 35, nárazy 55 km/h).

Foto: unsplash

Silné zrážky

Meteorológovia predpokladajú zrážky do 15 milimetrov, na strednom Slovensku miestami do 30 milimetrov.Meteorológovia očakávajú na väčšine územia SR intenzívny dážď. Pre všetky samosprávne kraje, s výnimkou Trnavského a Bratislavského, preto platí až do utorkového (13. 10.) popoludnia výstraha druhého stupňa. V tejto súvislosti môžu vzniknúť najmä na západnom a strednom Slovensku aj povodne.

SHMÚ vydalo výstrahu

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe. Druhý stupeň výstrahy pred dažďom platí na celom území Trenčianskeho, Banskobystrického, Nitrianskeho a Žilinského kraja, taktiež v okresoch Poprad i Rožňava. V týchto oblastiach očakávajú meteorológovia ojedinele výskyt intenzívneho dažďa s úhrnom zrážok 60 až 100 milimetrov. „Tento úhrn zrážok predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,“ upozorňuje SHMÚ.

Foto: unsplash

Prvý stupeň meteorologickej výstrahy platí pre celý Trnavský a Bratislavský kraj, tiež pre okresy Kežmarok, Levoča, Gelnica, Spišská Nová Vec a Košice-okolie. Tu očakávajú meteorológovia miestami úhrn zrážok od 45 do 80 milimetrov. Pre Trnavský, Bratislavský, Trenčiansky, Žilinský, Nitriansky a Banskobystrický kraj i pre okres Rožňava vydal SHMÚ hydrologickú výstrahu prvého stupňa pred vznikom povodní.

„Vzhľadom na očakávané trvalé zrážky je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch,“ spresnili meteorológovia. Hydrologické výstrahy trvajú až do odvolania.