AKTUÁLNE: Vietor zrejme presiahne rýchlosť 100 km/h. Víchrica Sabine dnes dorazí na Slovensko

Lucia Mužlová

FOTO TASR/AP

Na najvyšší – extrémny stupeň nebezpečia – zvýšil v nedeľu na pondelňajšie ráno a dopoludnie Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) stupeň výstrahy pred vetrom súvisiacim s búrkou Sabine, ktorá už zasiahla Nemecko. Informoval o tom portál Novinky.cz.

Článok pokračuje pod videom ↓

Extrémny stupeň nebezpečia platí pre Prahu, Stredočeský, Juhočeský, Plzenský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královohradecký a Pardubický kraj a kraj Vysočina. Vietor môže lámať stromy a spôsobovať problémy v doprave, dodávkách elektriny, škody na majetku aj budovách, varoval ČHMÚ. Meteorológovia aj hasiči ľuďom odporučili, aby obmedzili pohyb vonku a jazdu autom. Neodporúča sa ani zdržiavať sa alebo parkovať v okolí starších budov, veľkých stromov a vysokých stožiarov. Nie je vhodné ani chodiť za silného vetra do lesa a približovať sa k spadnutým drôtom elektrického vedenia.

Víchrica Sabine dorazí aj na Slovensko

Ako informuje imeteo.sk, dnes nás čaká poriadne nepriaznivé počasie. Počasie sa zhorší najmä krátko popoludní, kedy cez naše územie začne postupovať studený front, na čele ktorého sa očakávajú najsilnejšie nárazy vetra.

Najsilnejšie nárazy vetra nás čakajú na čele studeného frontu. Ten sa v týchto chvíľach nachádza na nemecko-českom pohraničí a počas nasledujúcich desiatok minút postúpi Prahou. Predpoludním začne postupovať nad Moravu a krátko pred 12:00 bude na slovensko-českých hraniciach. Cez naše územie začne postupovať po 12:00.

Ilustračná foto: TASR – Oliver Ondráš

Vietor najskôr zosilnie na Záhorí a okolo 13:00 by mal silnieť v okolí Bratislavy. Okolo 14:00 až 15:00 sa očakávajú najsilnejšie nárazy aj v ďalších častiach Podunajskej nížiny a výraznejšie by mal vietor slabnúť až po 18:00. Vietor by mohol presiahnuť rýchlosť až 100 km/h. Sabine je mohutná tlaková níž, ktorej stred sa aktuálne nachádza ešte ďaleko od Európy. Jej stred sa nachádza v oblasti Severnej Ameriky, v blízkosti ostrova Newfoundland.

Výstrahy pred silným vetrom pre tieto okresy

Mesto Bratislava pre očakávaný silný nárazový vietor neodporúča ľuďom v pondelok pohyb pod stromami, a to najmä v parkoch a mestských lesoch. Magistrát o tom informuje na sociálnej sieti. Pred silným vetrom vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) výstrahy 1. a 2. stupňa.

Silný vietor bude fúkať v pondelok aj na strednom a v časti východného Slovenska. Vietor tu môže miestami dosiahnuť priemernú rýchlosť 45 až 60 kilometrov za hodinu či krátkodobo v nárazoch 65 až 85 kilometrov za hodinu. Silný vietor očakávajú meteorológovia aj na horách, kde môže miestami dosiahnuť krátkodobo v nárazoch rýchlosť 135 až 160 kilometrov za hodinu. SHMÚ taktiež varuje pred tvorbou poľadovice na väčšine územia Slovenska.

Najnovšie články