Aký je najvhodnejší vek na prvé dieťa? Vedci prišli s odpoveďou, ktorá vás možno prekvapí

Monizz

Problematika plánovaného rodičovstva je v súčasnosti naliehavá ako nikdy predtým. Páry odkladajú rodičovstvo na neskôr s odôvodnením, že na dieťa nie sú pripravení, potrebujú dostatok peňazí, najprv sa musia pričiniť o kariérny rast. Tieto a mnohé ďalšie argumenty priviedli vedcov z Texaskej univerzity k myšlienke venovať sa téme plánovaného rodičovstva podrobnejšie. To, čo im ukázali výsledky, vás zarazí.

Článok pokračuje pod videom ↓

prvorodicky1
pixabay.com

Najlepší vek na prvý pôrod

Nie je to tak dávno, čo boli vydaté ženy, ktoré mali viac ako 25 rokov a žiadne dieťa, považované za neplodné.  Optimálny vek pre pôrod prvého potomka je podľa odborníkov medzi 20. a 27. rokom života ženy. Nedávne výsledky vedeckej štúdie však ukázali niečo celkom iné. Spory okolo ideálneho veku prvorodičiek sa vedú stále. Na jednej strane hovoria odborníci o tom, že mladší organizmus produkuje zdravé a silné vajíčka a po pôrode sa žena rýchlejšie a ľahšie spamätá. Na druhej strane sa ľudia oháňajú kompetentnosťou súčasných mladých žien, z ktorých len nízke percento dokáže prevziať zodpovednosť za dieťa, pretože ich životný štýl ukazuje, že sami sú ešte deťmi.

Na základne týchto faktov predložil doktor Dzhon Mirowski z Texaskej univerzity novú teóriu. Jeho výskum ukázal, že ideálny vek pre prvý pôrod je u súčasných žien 34 rokov. Prečítajte si niektoré jeho argumenty, ktoré vyplynuli zo štúdie a poukazujú na prospešnosť prvého pôrodu v neskoršom veku.

prvorodicky2
pixabay.com

Povedomie

Podľa výskumu majú ženy do 34. roku života dostatočný čas dobre si premyslieť, či vôbec po dieťati túžia a zároveň sa nemôžu vyhovárať na nemožnosť kariérneho rastu, a teda aj vybudovania istého finančného zázemia. Finančná stabilita by ženám v tomto veku už mala dávať istotu, že spolu s partnerom budú schopní svoje dieťa zabezpečiť.

Osvedčený vzťah

Vzťah muža a ženy je po tridsiatke podľa vedcov viac rozumový, a preto je väčšia pravdepodobnosť, že ak sa rodičia rozhodnúť mať dieťa, budú ho spolu aj vychovávať. Pritom ak v súčasnosti otehotnie pár krátko po dovŕšení 20. roku života, štatistiky ukazujú, že väčšinou ide o náhodné tehotenstvo a čísla rozvodovosti takýchto párov sú stále vysoké.

prvorodicky4
pixabay.com

Stabilná kariéra

Podľa vedcov je predpoklad, že po 30. roku života už ženy aj ich partneri majú stabilné zamestnanie, postavenie v spoločnosti, a tak budú mať istotu, že po materskej dovolenke im miesto podržia. Ak by aj nie, stále si nájdu prácu ľahšie ako mladá žena bez akejkoľvek praxe.

Pre objektivitu však treba povedať, že existuje celý rad negatívnych následkov, ktoré môžu postihnúť prvorodičky v neskoršom veku, teda po tridsiatke. Pri tehotenstve po 35. roku života sa zvyšuje riziko vzniku komplikácií, postihnutia, nesprávneho vývoja, no znižuje sa aj percentuálna pravdepodobnosť otehotnenia. Staršie matky by mali byť takisto pod prísnejším lekárskym dohľadom.

prvorodicky3
pixabay.com

Bez ohľadu na vek, ak plánujete bábätko, treba si uvedomiť, že táto udalosť váš život nadobro zmení. Príchod dieťaťa do rodiny treba brať s plnou zodpovednosťou a vážnosťou. Kedy ste rodili svoje prvé dieťa vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc