Účinky aviváže na vypratú bielizeň sú jasné – zjemniť, zmäkčiť materiál a tiež jednoduchšie ožehliť. Pri tom množstve chemikálií, ktoré sa do pracích, ale aj avivážnych prostriedkov dávajú, je však niekedy ťažké vôbec nejaký produkt vybrať. Obzvlášť, ak máte citlivú pokožku alebo dokonca trpíte atopickým ekzémom.
Domáca aviváž je veľmi jednoduchá a nevyžaduje si žiadnu chémiu. Účinky na bielizeň sú nielen rovnaké, ale podľa mnohých žien, ktoré ju vyskúšali, dokonca oveľa lepšie. Navyše ak chcete, môže vaša bielizeň voňať po každom praní inak. Poďte sa s nami pozrieť, ako si takúto aviváž vyrobiť.
2 varianty, rovnaký výsledok
Domácu aviváž si môžete pripraviť dvoma spôsobmi. Oba sú rovnako jednoduché, rozdiel v účinku nie je žiaden. Jednoducho máte na výber, ktorá možnosť vám viac vyhovuje najmä v súvislosti s vôňou.
#1 :
250 ml vody
250ml octu (odporúčame čo najbelší)
10 kvapiek esenciálneho oleja s vôňou, akú máte najradšej
V tomto prípade sa odporúča používať 100% esenciálne olejčeky, vašu bielizeň zaručene nepoškodia a majú intenzívnejšiu vôňu. Nie sú agresívne, takže sú vhodné aj pre alergikov. Napriek tomu radšej pri citlivej pokožke nepoužívajte citrusové vône.
#2 :
6 dielov vody
3 diely octu
2 diely vlasového kondicionéru
Týmto spôsobom si viete pripraviť aviváže podstatne viac. Ak chcete, aby vaša bielizeň voňala po každom praní inak, riaďte sa prvou metódou. Ak vám ide o množstvo, pokojne použite túto.
Ako ju pripraviť?
Zmiešajte vodu a ocot a nakoniec prilejte esenciálny olejček alebo kondicionér. Pomocou metličky na cesto aviváž dobre premiešajte, aby sa ingrediencie dostatočne spojili. Aviváž nakoniec uzatvorte do nádoby a poriadne ju pretrepte. Pretrepať sa odporúča aj pred každým praním.
Do práčky pridávajte klasické množstvo, aké ste používali kupovanej aviváži. Niekto dáva aviváže viac, niekto menej. V tomto prípade sa neodporúča viac ako 3-5 polievkové lyžice na plnú práčku.
Niektoré metódy na výrobu domácej aviváže odporúčajú primiešať do zmesi aj sódu bikarbónu. Problém v tomto prípade spočíva v reakcii octu a sódy bikarbóny. Počas nej vznikajú soli, ktoré nie sú dobré tak na ľudskú kožu, ako na vnútro práčky.
Čo si o takomto spôsobe prania myslíte vy? Používate aviváž z obchodu a máte voči nej výhrady? Vaše postrehy si radi prečítame v komentároch.
zdroj: babskeveci.sk (Monika), onegoodthingbyjillee.com
Nahlásiť chybu v článku