Ako správne vyprať tenisky v práčke? Tajomstvo spočíva v režime prania aj v triku od mojej mamy

Lucia Mužlová

Foto: pixabay

Žijeme v modernej dobe, kedy už len málokto perie oblečenie v rukách. Práčky sú skvelými pomocníkmi, napriek tomu, že spodné prádlo ešte niekedy namočíme aj do umývadla. S obdobím zimy niektorí z nás uskladňujú svoje letné veci a čistia letnú obuv. Viete však, ako správne vyprať topánky v práčke?

Foto: pxhere

Dôležité je na úvod povedať, že nie každé topánky sú vhodné na pranie v práčke. Niektoré budete musieť dočistiť ručne. Ide o kožené alebo semišové topánky, ktoré by sa praním mohli poškodiť. Vždy si teda najskôr rozmyslite, z akého materiálu vaše topánky sú a až potom zvážte, či ich budete prať alebo čistiť ručne. Dnes sa zameriame najmä na tenisky.

Ktorý typ topánok určite môžete prať v práčke sú športové tenisky a napríklad aj papuče. Ako ale postupovať? Ktorý režim je najšetrnejší a aký prací prášok použiť? Pripravili sme pre vás overené tipy a jednu výstrahu na záver. S týmto sa prania tenisiek nemusíte báť.

Ako vyprať tenisky v práčke?

Foto: pixabay

Tip: Ak vaša práčka už dosluhuje, skúste zvážiť, či nie je čas ju vymeniť za novší model – napr. práčka so sušičkou, ktorú ocenia najmä majitelia menších kúpeľní.

  • Ak sú tenisky textilné, nemusíte sa vôbec obávať. Stačí ich vložiť napríklad do špeciálnej sieťky určenej do práčky a tak predídete prípadným škodám. Sieťka totiž topánky ochráni.
  • Ak nechcete poškodiť práve práčku, pred samotným praním by ste z topánok mali odstrániť veľké nečistoty a napríklad kamienky zaseknuté v podrážke.
  • Teplota prania by mala byť max 30 stupňov.
  • Ideálne je použiť prací gél, nie prášok, poprípade aj kapsule na pranie. Oplachovanie prášku je totiž pri nízkej teplote ťažšie a mohlo by sa stať, že ostane na teniskách.
  • Pred samotným praním nezabudnite odstrániť šnúrky a vložky.
  • Na pranie pokojne použite špeciálny vak alebo teda sieťku. Väčšinou slúži na pranie delikátneho spodného prádla, no využiť ju môžete aj na tenisky. Šetríte tak obuv aj práčku.
  • Ak vaše tenisky zapáchajú, deň pred praním do vnútra nasypte sódu bikarbónu a nechajte pôsobiť cez noc. Potom tenisky perte na rýchlom režime športové oblečenie.
  • Tenisky by ste mali sušiť na čerstvom vzduchu, určite nie na radiátore.
  • Vždy si starostlivo preštudujte štítky a informácie priložené k obuvi, najmä o aký materiál sa jedná.
  • Určite sa vyvarujte praniu semišových tenisiek. Po vypraní nám ostal povrch porušený, tenisky nevyzerali pekne, vytvorili sa na nich mapy a po jednom opraní putovali na záhradu, kde sa dajú ešte vynosiť.

Skúšali ste už prať tenisky v práčke? Aké sú vaše skúsenosti? Svoje postrehy nám napíšte do komentárov pod článok.