Rozčuľuje vás zahmlievanie a rosenie okien? Takto sa tohto problému zbavíte raz a navždy

Hyriaková Kristína

Foto: Pikist

S jeseňou a pribúdajcimi dňami, kedy klesajú teploty von sa už priam neodmysliteľne spája aj rosenie a zahmlievanie okien. Prečo to vzniká a ako sa čo najúčinnejšie zbaviť takéhoto problému?

Článok pokračuje pod videom ↓

Väčšina domácností už má plastové okná, o ktoré sa však treba poriadne starať. Vzduch vnútri vášho domu či bytu je vždy do určitej miery nasýtený vodnými parami, čo vyjadruje relatívna vlhkosť vzduchu. Keď je vo vzduchu minimálne množstvo vodných pár, hovoríme, že vzduch je suchý. Keď má vzduch vysoký podiel vodnej pary, je vnímaný ako vlhký.

smutok
Foto: pixabay

Nemusí to znamenať nekvalitné okná

K roseniu okien (nielen plastových) zvykne dochádzať

  • z exteriéru
  • medzi jednotlivými sklami
  • z interiéru

Rosenie okien však nemusí nevyhnutne znamenať, že máte nekvalitné okná. Vlhkosť spôsobujeme aj my sami, a to už len tým, že dýchame. Varenie, pranie, sušenie, umývanie riadu aj sprchovanie. To všetko zvyšuje vlhkosť v našej domácnosti. Samozrejme, najúčinnejšie je pravidelné vetranie, niekedy vška nepomáha ani to. Správne vetranie však prispeje k tomu, aby sa to dialo čo najmenej.

Správne vetranie

V zime sa snažte vetrať nárazovo, okná otvorte dokorán aspoň trikrát denne po dobu približne 5 minút. Dlhšie však určite nevetrajte, pretože počas vykurovacej sezóny dochádza k únikom tepla a k ochladzovaniu stien, čo znamená, že byt sa bude potom vykurovať dlhšie a vy miniete viac peňazí.

Foto: pexels

Vytiahnite žalúzie

Skúste taktiež viac zakúriť, pretože teplý vzduch udrží väčší objem vodných pár. Zdroje tepla (teda radiátor) neprekrývajte príliš širokou parapetnou doskou, pretože potom sa teplý vzduch nedostane k celému oknu. Vytiahnite žalúzie, ktoré zvyknú brániť správnej cirkulácii vzduchu. Počas najchladnejších nocí majte vnútorné žalúzie určite vytiahnuté.

Investujte do sušičky

V zime vám taktiež jednu z najväčších vlhkostí spôsobuje aj pranie a sušenie prádla. Najlepšie preto urobíte, keď budete prádlo sušiť v sušičke alebo vonku či na balkóne. Rastliny taktiež zvyšujú vlhkosť vzduchu, takže znížte ich počet. V neposlednom rade sú to taktiež pohlcovače vlhkosti a ventilátory.

Najnovšie články