Celé leto ma po večeroch otravovali komáre a repelenty nepomáhali. Potom som vyskúšala tieto babské recepty a mám od nich navždy pokoj!

katka

Dietyl-toluamid, inak známy aj ako DEET, je žltkastá olejovitá kvapalina, ktorá sa používa ako hlavná zložka repelentov. Každý z nás sa chce pred komármi a iným hmyzom ochrániť. Sú obdobia, kedy je to dokonca nevyhnutné. No zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo vlastne si na pokožku nanášame?

Nie je žiadnym tajomstvom, že nie všetky látky schválené ako „vhodné“ a bezpečné, také naozaj sú. DEET taktiež môže vážne poškodiť ľudské zdravie. Môže to byť len malá vyrážka, alebo podráždenie očí, no môže spôsobiť aj oveľa vážnejšie problémy. Napríklad, môže byť jednou z príčin neurologických ochorení. Vedci z Duke University Medical Center zistili, že DEET spôsobuje smrť mozgových buniek a zmeny správania u potkanov.

Ak je to možné, vyhnite sa repelentom z obchodu čo najviac a pripravte si domáci liek proti komárom ľahko a jednoducho doma. Pripravili sme pre vás pár tipov ako na to.

takprosto.cc

Repelent zo sušených alebo čerstvých byliniek

Budete potrebovať:

200 ml destilovanej vody

200 ml vodky (alebo liehu)

3-4 lyžice sušených bylín v akejkoľvek kombinácii: mäta prieporná, citronella, citrónová tráva, kocúrnik obyčajný, levanduľa a iné. Ideálne je, ak použijete aspoň jeden druh mäty.

Napríklad: 1 a pol lyžice mäty priepornej, 1 a pol lyžice kocúrnika, 1 a pol lyžice levandule a na záver môžete pridať pár klinčekov.

Postup:

Vodu privedieme do varu. Následne do nej primiešame pripravené ingrediencie a dobre premiešame. Potom prikryjeme pokrievkou a necháme vychladnúť. Vychladnutú zmes vlejeme do rozprašovača a pridáme vodku/lieh a poriadne pretrepeme.

pixabay.com

Bylinková tinktúra s jablčným octom

Budete potrebovať:

2 lyžice sušeného tymianu

2 lyžice sušeného rozmarínu

2 lyžice sušenej šalvie

2 lyžice sušenej levandule

2 lyžice sušenej mäty

4-8 rozdrvených strúčikov cesnaku

1 liter jablčného octu

Postup:

Sušené byliny s cesnakom dáme do sklenenej nádoby a zalejeme octom. Dôkladne zatvoríme veko a zmes necháme postáť približne 2-3 týždne, ale je potrebné, aby ste ju každý deň pretrepali. Po 2-3 týždňoch obsah pohára prelejeme do sklenenej fľašky a uschováme v chladničke.

staticflickr.com

Pred použitím je roztok ideálne zriediť 1:1 s vodou.

Pamätajte, že tieto prírodné repelenty majú veľmi silné účinky a musíte byť pozorní pri ich používaní, najme ak ide o deti či tehotné ženy. Všetko s mierou. Taktiež treba dať pozor na to, aby osoby, ktoré ho použijú, netrpeli alergiou na použité ingrediencie. V každom prípade sú repelenty na prírodnej báze oveľa lepším a zdravším riešením, ako repelenty s vysokým obsahom chemikálii, ktoré sú dostupné v obchodoch.

zdroj: babskéveci.sk, (Katka), takprosto.cc