Bez príkras a úprav. Takto vyzerá kráľ Karol na poštových známkach

Kristína Hagarová

Foto: Instagram (theroyalfamily)

Kráľovská pošta odhalila podobu kráľa Karola na poštových známkach. Tie sa majú oficiálne začať používať od 4. apríla 2023.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje BBC, kráľ Karol je na známke zobrazený minimalisticky, bez koruny a presne v takej podobe, ako aj naozaj vyzerá. Podľa riaditeľa Royal Mail Davida Golda to bola jeho požiadavka. Chcel, aby bol na známke bez koruny či inej dekorácie.

Minimalizmus bez úprav

„Jednoducho si prial, aby to bolo jednoduché. Je to veľmi ľudské vyobrazenie, bez prikrášľovania,“ povedal a dodal, že dizajn mal podporiť kontinuitu ovplyvnenú klasickým profilom Alžbety, ktorá bola na známkach 70 rokov.

Foto: TASR/AP

Žiadne kráľovské predmety

Väčšina minulých panovníkov malo na známkach korunu či kráľovské symboly, čo si však Karol nežiadal. Ľudia si teraz musia po rokoch zvyknúť, že uvidia na známkach iného panovníka. Britské poštové známky sú jedinečné práve v tom, že nezobrazujú názov krajiny a nemajú na sebe nič okrem hlavy kráľa a ceny. Teraz budú mať taktiež čiarový kód.

Milióny známok

Tlačia sa milióny nových známok, pričom sa budú používať súbežne so známkami kráľovnej Alžbety, ktoré sa budú predávať do vypredania zásob. Kráľ Karol sa stal siedmym panovníkom, ktorý sa objavil na známkach. Prvou bola kráľovná Viktória v roku 1840. V tom období sa používal jej náčrt, keď mala 15 rokov, ktorý sa využíval až do jej smrti vo veku 81 rokov. O kráľovi Karolovi je známe, že veľmi rád píše listy, v poslednom roku ich osobne až napísal 1830.