Buckinghamský palác po smrti kráľovnej pravdepodobne vo väčšej miere sprístupnia verejnosti. Kráľovské rodiny v ňom odmietajú bývať, pretože je neútulný a nezdravý

Monizz

Televízny seriál s názvom „Koruna“, ktorý si môžu diváci pozrieť na internetovom kanáli Netflix, poskytuje obraz o doposiaľ celej ére vládnutia kráľovnej Alžbety II. Tvorcovia svoju pozornosť neupriamili ani tak veľmi na politické záležitosti, ktoré sú súčasťou deja, no nie sú jeho hlavnou podstatou, ale na život a zápasenie rodiny, kráľovnej a členov dvora s ťažkosťami všedných dní.

View this post on Instagram

A woman. A sister. A daughter. A wife. A mother. #TheCrown

A post shared by The Crown (@thecrownnetflix) on

V rámci nich načrtli aj otázku domova kráľovnej, krátko po svadbe s princom Phillipom. Ten sa spolu s vtedy ešte malými deťmi postaral o zariadenie a zútulnenie sídla Clarence House, ktoré krátko po jeho dokončení musel spolu so svojou zaneprázdnenou manželkou opustiť. Táto udalosť v ich živote narodila mnoho zlého a manželia si kvôli novému domovu vytrpeli hádok a vzťahovej nevôle. Kráľovná sa však navzdory svojmu manželovi rozhodla, že bývať budú v Buckinghamskom paláci, pretože jej tak radil Winston Churchill.

https://www.instagram.com/p/BVpCRz5jJ1b/?taken-by=buckinghamroyal

„Protivný palác“

Kráľovná sa o paláci už vtedy vyjadrila ako o mieste, ktoré nenávidí a nenávidia ho aj všetci ostatní členovia rodiny. Oficiálne londýnske sídlo monarchie má 775 izieb, ktorí by ktokoľvek len ťažko mohol nazvať útulnými. Návštevníkov a turistov udivuje svojou veľkoleposťou, no členovia rodiny sa mu zďaleka vyhýbajú vždy, keď je to možné. Za hlavné sídlo si palác zvolila v roku 1837 ešte kráľovná Viktória, kráľovná Alžbeta by sa ho bola ochotne vzdala, lenže okolnosti to chceli inak. Edward VII. Ho dokonca nazval mauzóleom a vojvoda z Windsoru prirovnal sídlo k skutočnému väzeniu.

wikipedia.org

V roku 2016 vyšla na verejnosť správa o obnove Buckinghamského paláca, ktorý by akútne potreboval opravu. Jeho rekonštrukcia mala vyjsť na 455 miliónov libier. Napriek tomu sa následníkom trónu a ich rodinám nepozdáva, že by sa sem mali presťahovať a palác využívať ako svoj domov.

wikipedia.org

Princ Charles spolu s manželkou Camillou uprednostnili sťahovanie do útulnej rezidencie Clarence Hous a jednomyseľne ich podporil aj starší syn William, ktorý vyhlásil, že spolu s manželkou Catherine a deťmi ostanú naďalej žiť v Kensingtonskom paláci. Buckinghamský palác tak ostane naďalej „len“ oficiálnym sídlom monarchie, kde žiadny z členov kráľovskej rodiny nenájde v budúcnosti svoj domov.

https://www.instagram.com/p/BSKd6r8jDuK/?taken-by=buckinghamroyal

Princ Charles sa na margo stavu, v akom sa palác nachádza vyslovil, že v ňom nevidí žiadne praktické bývanie, ale naopak tieto priestory považuje za nevhodné, ohromne nákladné a poškodzujúce nielen životné prostredie ale aj zdravie. Princ je presvedčený, že by bolo lepšie, keby palác sprístupnili verejnosti z ešte väčšej časti, ako je doteraz a to nie len v lete, ale aj mimo tejto sezóny.

wikipedia.org

„Neuveriteľne vysoké náklady na údržbu môžu byť vykompenzované vstupenkami pre verejnosť a tak môžu ľudia vidieť viac a palác bude adekvátne využitý ako múzeum“, informoval britský zdroj.

Palác by tak v prípade, že sa po smrti kráľovnej na trón dostane princ Charles, naozaj zaujal len funkciu akéhosi oficiálneho miesta určeného na diplomatické recepcie a oslavy. Mimo niekoľkých súkromných miestností by sa ale mohol takmer naplno otvoriť verejnosť. Kým však vládne kráľovná, takéhoto luxusu sa asi turisti a návštevníci nedočkajú.

wikipedia.org

Pozri aj: Už žiadna bolestivá procedúra u kozmetičky ani zbytočná chémia! Toto je skvelý trik ako sa zbaviť škaredých čiernych bodiek

zdroj: babskeveci.sk (M)

Najnovšie články