Budú na Slovensku v nedeľu obchody zatvorené? Odpoveď odborníkov hovorí za všetko

SITA

Ilustračná foto: archív TASR

Iniciatíva slovenských maloobchodníkov (ISKM) nesúhlasí s opätovným poslaneckým návrhom na zatvorenie obchodov v nedeľu. Niektorí podnikatelia majú svoje prevádzky v nedeľu zatvorené bez toho, aby im to nariaďoval štát. Iní zvažujú, či vôbec ponechať svoje prevádzky otvorené, nakoľko riešia existenčné problémy kvôli nárastu cien energií.

Článok pokračuje pod videom ↓

Počas posledných dvoch rokov bolo niekoľko pokusov o povinné zatvorenie obchodov v nedeľu. Hlavným dôvodom bolo, aby ľudia trávili víkend s rodinou. Informoval o tom v tlačovej správe predseda ISKM Daniel Krakovský.

Populistická téma?

„Miesto toho, aby politici riešili kritickú situáciu podnikateľov, najmä z dôvodu historicky najvyššej inflácie a razantného niekoľkonásobného zvyšovania cien energií, opäť vyťahujú populistickú tému, ktorá spoločnosť rozdeľuje,“ hovorí predseda ISKM. Predseda iniciatívy tvrdí, že na všetko doplatia iba zamestnanci, ktorí takto prídu o víkendové príplatky, ktoré poslanci minulý rok zvyšovali spolu s minimálnou mzdou.

FOTO TASR – František Iván

Okrem toho o príplatky prídu aj študenti, ktorí využívali víkendové smeny na privyrobenie si popri škole. Spolu s novým rokom čakalo podnikateľov hneď niekoľko prekvapení a to zvyšovanie zálohových platieb za energie, vysoká miera inflácie, ktorá prekročila v novembri viac ako 15 percent, čoho výsledkom je rast nájomného v priemere o 10 percent. Taktiež rastúca minimálna mzda a príplatky za prácu cez víkendy a sviatky.

„Dnes by mala byť priorita vlády vysporiadať sa s komplikovanou situáciou v podnikateľskom prostredí, ktoré zamestnáva stovky tisíc ľudí a nájsť spôsob, ako im neklásť ďalšie prekážky,“ uzavrel Krakovský.