Čarovný kamienok už na Štedrý deň na Jednotke! Pozrite si prvé zábery nádhernej vianočnej rozprávky

SITA

Foto: Česká televize / RTVS

Na Štedrý večer uvedú v premiére na Jednotke novú televíznu rozprávku Čarovný kamienok režisérky Kristíny Herczegovej a scenáristky Nade Jurkemik.

Humorne ladený príbeh o kamienku, ktorý plní želania a o sile lásky, ktorá prekoná aj ľudskú chamtivosť, vznikal dva roky. Rozpráva o krajine, v ktorej ľudia žili spokojne a tešili sa z prírody a z majestátneho lesa. Neprekážalo im, že je panstvo opustené, naopak, nažívali si slobodne, v symbióze s obyvateľmi lesnej ríše. Okrem divých zvierat, vtákov a motýľov tu žili víly, škriatkovia, trpaslíci a iné čarovné, ľudskému oku neviditeľné stvorenia.

Jedného dňa však vládcovia lesa darovali strigôňom Bendegúzovi a Sebele čarovný kamienok, ktorý mal moc plniť želania a strigôni uzatvorili stávku. Boli totiž zvedaví, či ľudia moc čarovného kamienka zneužijú alebo použijú na dobré skutky. Tak sa kamienok dostal do sveta ľudí a pokojný život obyvateľov lesa, malebnej dediny i panstva sa razom skončil. Na panstvo prichádza v sprievode svojho komorníka Vendelína a sestry Júlie mladý gróf Henrich, ktorého úlohou je zveľadiť majetok a naučiť sa hospodáriť. Henrich, ktorý je navyše aj veľmi zadlžený, má však aj iné úmysly – chce vyrúbať les.

V príbehu o čarovnom kamienku hrá viacero známych slovenských a českých hercov. Ústredné postavy stvárnia Ady Hajdu a Zuzana Bydžovská, Jakub Rybárik, Kristína Spáčová, Daniel Žulčák, Adela Mojžišová, Ivana Wojtylová, Jakub Jablonský, Anna Javorková, Milan Bahúl, Pavel Kříž, Ivo Gogál či Dominik Budinský. Okrem ľudí v rozprávke účinkujú aj zvieratá. Štáb počas nakrúcania pracoval so skutočnými vlkmi, líškou aj sovou a ďalšie divé zvery nasnímali priamo v prírode.

O architektúru rozprávky sa postaral Juraj Kuchárek. Ten pre film postavil na Červenom kameni krásnu prírodnú strigônsku chyžu, ktorej interiér vytvoril v ateliéri RTVS. Ústrednú skladbu rozprávky V tichu nahral Symfonický orchester Slovenského rozhlasu s folkovou speváčkou Veronikou Rabada. Hudbu pre film zložil mladý hudobník Matúš Pavlík, na podklade k niektorým scénam spolupracoval aj skladateľ Martin Hasák.

Rozprávka, ktorú uvedú na Jednotke na Štedrý večer o 19:45, vznikla v koprodukcii s Českou televíziou. Tá film odvysiela na Prvý sviatok vianočný.

0
Komentovať