Cena nie je vždy ukazovateľom kvality, to je asi každému jasné. Pokiaľ ide o nákup oblečenia, platí to stonásobne. Luxusná značka neznamená, že oblečenie budete nosiť roky bez toho, aby sa poškodilo.
Práve preto sa mnohí ľudia v poslednej dobe často držia nakupovaniu oblečenia v second-handoch. Ak však radi nakupujete v nákupných centrách, portál Brightside vytvoril zoznam trikov, ktoré používajú obchody a značky pri predávaní oblečenia. Vyvarujte sa im a držte sa radšej rád, ako spoznať kvalitu, keď ste ochotní za ňu zaplatiť. Ako teda rozoznať kvalitný tovar od nekvalitného?
Podržte oblečenie v rukách
Keď si chcete kúpiť sveter, skúste ho najprv „poťažkať“ v rukách. Zamerajte sa na hustotu a váhu. Technici šitia používajú špeciálny výraz hustota plochy a znamená to, že čím je oblečenie ťažšie, tým je kvalitnejšie. Tenký a voľný materiál sa rýchlo roztrhne a nerovnomerná priehľadnosť je známka zlej kvality.
Skontrolujte vnútro
Vzor švov by mal zodpovedať kompletne celému oblečeniu. Ak sa to nezhoduje, znamená to, že výrobca chcel ušetriť peniaze. To platí pre prednú aj zadnú stranu oblečenia, ale aj pre podšívku. Aby oblečenie dobre priliehalo k telu, mal by byť materiál podšívky hustý, ale zároveň mäkký.
Pozor na tkaniny
Celkový vzhľad ovplyvňujú látky, ktoré sú obsiahnuté v danom oblečení. Často (hlavne zo svetrov) vypadávajú kúsky látok, čo svedčí o syntetických tkaninách. Keď vám záleží na tom, aby bol váš sveter kvalitný, skúste ho potrieť o inú látku. Nekvalitný materiál začne hneď púšťať tkanivá.
Skontrolujte vrecká
Predtým, než sa daná vec dostane do obchodu, dobrý výrobca vrecká zošije. Slúži to na udržanie lepšieho vzhľadu danej položky. Vrecká sú zošité na kabátoch, sakách a tiež aj rôznych blejzroch.
Kontrola farby
Ak chcete zistiť či je daná vec kvalitná a nebude vám zafarbovať ďalšie oblečenie, stačí keď po nej prejdete čistým bielym obrúskom. Najlepšie bude, keď použijete trochu navlhčený. Pokiaľ zostane zafarbený, je jasné, že látka nie je kvalitná.
Kvalita sa pozná aj na prvý pohľad
Aj pri prvom pohľade môžete zistiť, kedy je odev vyrobený nekvalitne. Stačí, keď sa pozriete na zips. Ten by mal byť skrytý, aby nepoškodzoval látku. Všimnúť si však môžete aj to, keď trčia nitky, poprípade sú zle prišité gombíky. Čo sa týka gombíkov, zlým príkladom je aj plastový gombík.
Typická vôňa
Možno ste si niekedy všimli, že niektoré obchody majú určitú vôňu. Všetko je to kvôli tomu, že obchody pomocou formaldehydu dezinfikujú oblečenie. S jeho pomocou obchody dezinfikujú oblečenie a zabraňujú výskytu plesní na veciach. Jeho veľké množstvo je nebezpečné a môže spôsobiť alergie. Kvalitné odevy by nemali mať ostrý zápach. Zvyčajne ho majú neutrálny.
Je to správne ušité?
Po tom, ako ste látku ovoňali a ochytali by ste si ju mali vyskúšať. Opäť sa pozrite na šev. Ak je látka pokrútená alebo si už na prvý pohľad všimnete, že je ušitá nekvalitne, je vám asi viac, než len jasné, že to nie je oblečenie pre vás.
Nahlásiť chybu v článku