Najdepresívnejší deň roku pre obyvateľov krajín severnej zemskej pologule – tretí pondelok v januári – pripadol práve na dnes. Známy je pod názvom Blue Monday, teda modrý pondelok.
Prišiel s ním anglický psychológ Dr. Cliff Arnall z Cardiffu v roku 2005. Prvýkrát najdepresívnejší deň roka pripadol na 24. januára 2005.
Blue Monday v sebe sústreďuje najhoršie situácie, ktoré na človeka čakajú: ide o pondelok, teda deň po víkende, v januári, keď je zima, tma, dni sú krátke, vianočné sviatky už preč, peňaženka pre väčšinu ľudí skôr prázdna, výdavky koncom predchádzajúceho roku mohli byť vysoké, začínajú prichádzať účty a stav peňaženky hovorí o schopnosti človeka platiť ich. Navyše, aj od Nového roka a prijatých predsavzatí už prešlo dosť času a na predsavzatia možno začal padať prach zabudnutia.
Odpoveď na to, ako sa vyrovnať s modrým pondelkom, ponúkol napríklad britský denník The Sun: človek môže začať cvičiť, môže sa pustiť do aktivít, o ktorých sníval dlhé roky, môže využiť dnešný deň na stretnutia s priateľmi alebo členmi rodiny a pomôcť im najdepresívnejší deň roka prekonať. Človek môže urobiť čosi aj pre seba samého, napríklad niečo, čo pozdvihne náladu či stav skľúčenosti, prípadne sa vybrať na prechádzku či do kina.
Psychológ Cliff Arnall na výpočet najdepresívnejšieho dňa roka použil v roku 2005 vzorec v tvare zlomku:
[W + (D-d)] x TQ
M x Na
kde v čitateli sú údaje: W – počasie, D-d znamená dlhy, ktoré človek na seba prevzal pred sviatkami, mínus reálna schopnosť platiť ich ešte do budúcej výplaty, T znamená čas, ktorý uplynul od Vianoc, Q nad T-čkom znamená čas, ktorý prešiel od novoročných predsavzatí; v menovateli sú údaje: M ako nedostatok motivácie a Na znamená potrebu konať.
Nahlásiť chybu v článku