Dôchodcovia by mali dostať trináste dôchodky skôr. Mnohým sa to nepáčia a tvrdia, že to situáciu nevyrieši

Kristína Hagarová

Foto: pixabay

Dôchodcovia by sa mali dočkať zvýšenia dôchodkov v januári 2023. Môže za to súčasná inflácia. Koalícia však navrhuje, aby im boli skôr vyplatené trináste dôchodky.

Článok pokračuje pod videom ↓

Informoval o tom portál TVNoviny. Trináste dôchodky by mali dostať ešte pred letom, dôchodcovia s tým však nesúhlasia a tvrdia, že situáciu im to nevyrieši. Žiadajú preto navýšenie penzie počas tohto roka. Dôchodcovia dostali tento rok pridané o 1,3 percenta. Výpočet berie do úvahy zdražovanie z predošlého roka.

Množstvo dôchodcov je pod hranicou chudoby

Podľa portálu je až 32 % dôchodcov pod hranicou chudoby a vzhľadom na zdražovanie sa môže stať, že tam padnú aj ďalší. Zástupcovia dôchodcov preto žiadajú mimoriadne zvýšenie všetkých starobných aj invalidných penzií o 3 % už od apríla tohto roka. Skoršie vyplácanie trinástych dôchodkov im však problém nerieši, pretože to nie je žiadne navýšenie.

Hovorilo sa už aj o mimoriadnej jednorazovej finančnej pomoci formou príspevku. Zástupcovia dôchodcov však navrhujú zvýšenie o 3 % od apríla 2022 a navýšenie o 5 % od januára 2023.