Doktor počas operácie odstránil pacientke vaječníky, lebo žena v jej veku ich vraj nepotrebuje. O dva roky neskôr spáchala samovraždu

Lucia Mužlová

Bežný človek si zrejme podobnú situáciu ani nevie predstaviť. Katastrofický a odstrašujúci prípad sa udial ešte v roku 2016, keď boli pacientke Lucinde Methuen-Campbellovej nevedomky odobraté vaječníky počas chirurgického zákroku, ktorý riešil jej zdravotný problém s črevami. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Tento prípad otriasol celým svetom. Jeden zo špičkových lekárov, Anthony Dixon z nemocnice v Bristole čelí momentálne obvineniam a je vyšetrovaný za čin, ktorého sa dopustil počas operácie svojej pacientky. 58- ročná žena sa dva roky po operácii a incidentne zabila.

Podľa BBC žene nevedomky a bez jej súhlasu odstránil vaječníky a to len preto, že žena v jej veku ich vraj už nepotrebuje. Lucinda taktiež pre BBC okomentovala tento čin slovami: „Povedal mi, že si myslel, že mi tým urobil láskavosť. Žena vo vašom veku predsa už vaječníky nepotrebuje. Keď som sa ho opýtala, prečo to urobil, odvetil len, že boli „po ceste“. Môj život je zničený, no nemôžem povedať, že by bol aj život pána Dixona.“

Lucinda sa nakoniec rozhodla svoj život ukončiť. Operácia bola neúspešná, zhoršila jej bolesť a taktiež jej privodila duševnú ujmu, s ktorou sa nezmierila. Bolesť v ktorej žila ju donútila až k samovražde.

Foto: pixabay

Lekára dnes vyšetruje národný zdravotný systém, Generálna zdravotnícka rada a taktiež aj NHS (North Bristol Trust- pozn. redakcie). Ako je však možné, že sa takýto čin mohol vôbec udiať je otázne. Nepochybne lekári po celom svete vykonávajú svoje povolanie a zároveň aj poslanie svedomito, no stále môžeme naraziť na mnoho podobných prípadov, kedy je možno na mieste položiť si niektoré najmorálnejšie otázky bytia.

Pozri aj: Dojmú vás k slzám. 10+ neuveriteľne silných príbehov z lekárskeho prostredia, ktoré zdieľali na internete

Lucia Mužlová, bbc

Najnovšie články