Máte doma sušené klinčeky? Aromatické korenie neznesie každý a mnoho ľudí nad ním ohŕňa nos. Vtedy je však namieste pripomienka na fantastické vianočné medovníky, boľavé zuby či dezinfekciu. Sušené klinčeky toho zvládnu ešte oveľa viac. Preto sa oplatí mať ich v skrinke pre každý prípad.
Klinčeky obsahujú nespočetné množstvo zdraviu prospešných látok, medzi inými hlavne vitamíny skupiny B, vitamín C, E a K, sú však aj bohatým zdrojom minerálov, železa, zinku, či Omega-3 a omega-6 polynenasýtených mastných kyselín. V medicíne sú veľmi účinné pri mnohých ochoreniach, medzi najvýznamnejšie však patrí zlatý a biely stafylokok či tuberkulóza. Navyše štúdie dokázali, že klinčeky sú účinným prostriedkom proti ascariáze na domácich zvieratách. Čínska medicína však už odpradávna vyhlasuje klinčeky ako najlepší liek na boj proti parazitom tak u zvierat, ako u ľudí.
Lieči brucho
Klinčeky majú špecifickú vôňu a chuť, čo môže byť problém najmä pre ľudí, ktorí trpia gastritídou či žalúdočnými ťažkosťami. Paradoxne, na ne však účinkujú najlepšie. Ak sa človek s ochorením žalúdka prinúti pravidelne žuvať klinčeky, chuť do jedla sa zvýši, gastritída ustúpi a nebude ani kyselina či žalúdočné vredy.
Silné analgetikum
Klinčeky majú aj silné antiseptické, teda dezinfekčné, a aj analgetické účinky. Pri bolestiach zubov sa žujú alebo vkladajú do boľavých miest. To poriadne vydezinfikujú a takpovediac prírodne umŕtvia. To má za následok utíšenie bolesti a pokoj aspoň na pár hodín. Nie nadarmo sa kedysi dávali do zubov klinčekové zábaly ešte aj u zubárov!
Uložte ich do vína
Ak trpíte nervovými zášklbmi, bolesťami hlavy či psychickými problémami, naordinujte si pohár červeného na večer. Pridajte však doň pár hlavičiek klinčekov. Ak vám samotné klinčeky vadia, pridajte aj škoricu, tá ich chuť prebije, no účinky ostanú rovnako silné. Nechajte fľašu s vínom zatvorenú a uložte ju na tmavé miesto na tri dni.
Veľmi si pomôžete aj v prípade, že vás trápi žalúdok. Požujte klinček – vždy len hlavičku – štvrťhodinu pred jedlom a bude vám lepšie chutiť aj lepšie tráviť. Pri problémoch s opuchmi aplikujte kvapku koncentrovaného klinčekového oleja na postihnuté miesto alebo si dajte kúpeľ s klinčekovým olejom.
Ak chcete vedieť, či ste si zaobstarali kvalitné korenie, vhoďte ho do pohára s čistou vodou. Kvalitný klinček by mal plávať vertikálne, teda nožičkou smerom dole a hlavičkou smerom hore, prípadne môže klesnúť na dno. Ak sa klinček pohybuje vodorovne, potom sa z neho éterické oleje už dávno vyparili a tým zmizli aj zázračné účinky.
Aké máte skúsenosti s klinčekmi vy? Dajte nám vedieť v komentároch.
zdroj: babskeveci.sk (M), sovkusom.ru
Nahlásiť chybu v článku