Pripraviť v kuchyni niečo farebne krásne a zároveň chutné, nie je jednoduché. Ak to nemá chutiť ako umelá hmota, potom je nutné používať prírodné farbivá. No a čo myslíte, ktoré sú lepšie než tie, čo si pripravíte sami doma?
Skutočnosť je taká, že umelé farbivá sa nachádzajú takmer v každej potravine, ktorú si z obchodu prinesiete. Snáď s výnimkou zeleniny a ovocia, a aj tie sú v niektorých prípadoch dokrášľované. Lenže krásnu a vizuálne lákavú tortu či zeleninovú nátierku si viete pripraviť aj doma a nemusíte ju kupovať v obchode. Ak viete ako na to, aj tá vaša bude hýriť farbami!
Prírodné potravinové farbivá
Tajomstvo tkvie v tom, ako ich pripraviť. Existuje niekoľko základných pravidiel, ktoré ak si osvojíte, budú vaše kuchárske kreácie závideniahodnými dielami. Výhodou prírodných farbív je hneď niekoľko. Medzi tie najhlavnejšie však patrí nulové množstvo konzervantov, žiadne chemikálie, jasné no zároveň prirodzené farby a príjemne intenzívna chuť.
Červená
Získať červené prírodné farbivo je asi najjednoduchšie a predpokladáme, že pre nikoho nebude prekvapením, ak povieme, že je to hlavne z červenej repy. Okrem nej sú však vhodné aj ríbezle, čerešne, jahody alebo maliny. V niektorých krajinách používajú intenzívne prírodné farbivo z granátových jabĺk, brusníc a dá sa to dokonca aj z červeného vína. Pri nátierkach, omáčkach alebo prílohách je najpoužívanejším farbivom mletá červená paprika.
Pripraviť si prírodné farbivo z krásnej krvavej repy je veľmi jednoduché. Cviklu umyte a ošúpte a dajte ju variť do litra vody po dobu 30 minút. Potom pridajte čajovú lyžičku kyseliny citrónovej a nechajte chvíľu prevrieť. Repu vyberte, vodu sceďte a uskladnite v zatvorenej fľaške alebo pohári. Ak chcete farby svetlejšie, pridajte kyseliny alebo šťavy z citróna viac. Ak chcete tmavšiu červenú, kyslé ani nemusíte pridávať.
Oranžová
Najpoužívanejším zdrojom oranžového prírodného farbiva je mrkva. Je veľmi intenzívna a nemení chuť pokrmu. Mrkvu si postrúhajte na hrubšom strúhadle, na panvici si rozpustite trochu masla a vhoďte ju do nej. Zelenina by sa mala po pár minútach pod pokrievkou udusiť. Potom ju nechajte len vychladnúť a oranžovú šťavu sceďte a čo najviac vytlačte. Hotovo!
Zelená
Na zelené farbivo sú najlepšie špenátové listy prebehnuté cez mlynček na mäso. Týmto spôsobom sa totiž uvoľní dostatok prírodnej zelenej a vy dostanete intenzívnejšie farby. Ak chcete získať čo najtmavšiu zelenú, varte špenát približne polhodinu a potom vodu prefiltrujte. Ak chcete svetlejšiu zelenú, pridajte šťavu z citróna, no za stáleho miešania sledujte odtieň. Čím viac šťavy, tým svetlejšia zelená.
Žltá
Citrónová kôra je fantastickým zdrojom prírodnej žltej. Možno ste si všimli, že ak ste niekedy stlačili citrón, na rukách vám ostal povlak. Ten ešte nemusel byť žltý, ale bol mastnejší. Presne to je to, čo citrónová kôra vo väčšom množstve vypúšťa aj ako farbivo. Postrúhajte ju teda na jemno strúhadle a dobre ju postláčajte. Potom ju zalejte trochou horúcej vody a nechajte deň odstáť. Ak chcete intenzívnejší odtieň, kúpte si sušený šafran a nadrvte tam trochu aj z neho. Ostane vám krásna sýta žltá.
Modrá a fialová
Na modrú až fialovú farbu sú vynikajúce čučoriedky, červená kapusta alebo dokonca baklažán. Všetky tri druhy treba len dobre odšťaviť a podľa intenzity a odtieňa potom dorábať farbu s pomocou citrónovej šťavy.
Hnedá
Hnedú farbu najjednoduchšie vyrobíte z praženého cukru, ktorý zmiešajte v pomere 5:1 s vodou. V panvici ho nechajte rozpustiť a za stáleho ohrievajte na nízkej teplote. Po zhnednutí prvotného množstva pridajte trochu vody a potom ju rozmiešajte. Farbivo máte hotové.
Farebná glazúra
Nejedna gazdinka túži raz upiecť tortu s krásnou farebnou glazúrou, no máloktorá si trúfne. Pritom to nie je nič zložité, treba byť len v pohotovosti a vedieť kedy na čo. Na to, aby ste si pripravili dokonalú glazúru, budete potrebovať zmiešať práškový cukor s prírodným farbivom a vymiešať z neho pastu. Dôležité je, aby bol pomer vody a cukru akurátny, ten však zbadáte už sami, keď budete pastu pripravovať.
Nezabudnite, že prírodné farbivá by sa nemali uskladňovať dlho. Ak používate kyselinu alebo citrónovú šťavu, vydržia dlhšie, pretože ide o prírodný konzervant. Ak nie, potom ju v chladničke určite nedržte dlhšie ako 14 dní a nezabudnite, že vždy je lepšie ju uskladňovať v tmavom skle, ako v priesvitnom. Vyskúšate? Dajte nám vedieť v komentároch.
Pozri aj: Ako vyzerať štýlovo aj v päťdesiatke? Rady módnej stylistky vám to uľahčia
zdroj: babskeveci.sk (Monika), sovkusom.ru
Nahlásiť chybu v článku