Ako pestovať magnólie

Monizz

Magnólia s jej dramaticky krásnymi kvetmi strháva na seba pohľady všetkých okoloidúcich. Priťahuje pozornosť dokonca aj ľudí, ktorých záhrady, kvety či rastlinstvo nijako nezaujíma. To však nikoho neprekvapuje, veď magnólia je jedným z najkrajších stromov, aké na jar v uliciach a záhradách vídať. Ako ich mať čo najkrajšie? Dozviete sa v tomto článku.

1
takprosto.cc

Strom magnólie je počas kvitnutia takpovediac huňatý. Zdravé a krásne magnólie sú doslova obsypané kvetmi. Na to, aby boli také pôsobivé, však potrebujú patričné podmienky. Profesionálni záhradníci sa zhodujú v tom, že základ úspechu je už pri výsadbe.

Rozumná kúpa

V prvom rade je dôležité vedieť, že nie všetky druhy magnólií vydržia slovenskú zimu. Aj keď sa možno zdá, že býva z roka na rok miernejšia, ešte to neznamená, že sa im u nás bude odrazu dariť. Nepodľahnite tlaku predajcov, ktorí na sezónne záhradné veľtrhy nosia rôzne druhy magnólií a predbiehajú sa v tom, kto bude mať krajšie druhy. Niektoré druhy vám totiž urobia akurát tak prievan v peňaženke. Radosť v záhrade však odíde s príchodom prvej zimy.

2
takprosto.cc

Až 120 druhov

Medzi 120 druhmi magnólií patria k najznámejším japonské ľaľiokveté magnólie a hybridné magnólie. U nás však prežijú mrazy a zároveň sa aj najlepšie darí druhom Magnolia ashei a Magnolia soulangeana. Vyberajte si preto vždy jeden z týchto druhov. Predídete zbytočnému sklamaniu z vymrznutého, no zato drahého stromu.

4
takprosto.cc

Ktorú kúpiť?

Najväčšia pravdepodobnosť prežitia cudzokrajného stromu je vtedy, keď si kúpite magnóliu ešte v sadeniciach, prípadne ako mladý stromček. V prípade, že kupujete stromček, dbajte na to, aby mal viditeľných aspoň zopár pukov. To je záruka, že strom je už dostatočne životaschopný a s najväčšou pravdepodobnosťou prežije.

Magnólia by sa mala spravidla vysádzať na jeseň, nie kedykoľvek počas roka. Ani jar nie je veľmi vhodným ročným obdobím. Odborníci upozorňujú, že aj napriek tomu ju veľa ľudí vysádza práve teraz, v apríli. Ideálny čas na to, aby ste magnóliu dali do zeme, je ale polovica októbra.

3
takprosto.cc

Magnólia preferuje miesta, ktoré sú dobre chránené pred vetrom. Neznesie vápenaté pôdy a rýchlo v nich odumrie. Najlepším miestom pre magnóliu je tzv. svetlý polotieň v blízkosti plota alebo živého plota.

Pri voľbe miesta pre strom musíte dbať aj na to, aby bola zem dostatočne hlboká, teda aby sa pod vrstvou pôdy nenachádzal starý betón alebo kamene. Jamu by ste mali vykopať minimálne trojnásobne väčšiu ako je koreňový systém vášho stromčeka. Pri ukladaní do jamy je dôležité naliať jej veľa vody a pridať aj kvalitný kompost. Nezabudnite pôdu pohnojiť aj zvrchu. Vytvorte okolo stromu malý žliabok, aby ste mohli bez obáv liať vodu priamo ku kmeňu a nestekala vám mimo. Magnólia potrebuje v prvých rokoch dostatok vlahy, inak sa môže ľahko stať, že mladý stromček jednoducho vyschne.

5
takprosto.cc

Dajte nám vedieť, aké finty máte na svoje magnólie vy a pošlite aj fotky vašich krásnych stromov.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc