Vyčistí hrnce a odstráni škrabance na nábytku! Keď mi kamarátka povedala, na čo všetko využíva kávu, hneď som to musela vyskúšať

Banana

Nepatríte medzi vášnivých kávičkárov? Nevadí! Ak si vy alebo niekto vo vašej domácnosti aspoň občas dopraje šálku tureckej alebo prekvapkávanej kávy, máte doma hotový poklad. Kávovú usadeninu rozhodne nevyhadzujte, v domácnosti sa totižto zíde ako soľ. Pomôže s absorbciou nepríjemných pachov alebo ňou poriadne vyčistíte zažraný či pripálený hrniec. Nasledujúci článok vám prezradí, kde všade môžete využiť kávovú usadeninu.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Starostlivosť o pleť

flickr.com

Doprajte si skvelý domáci peeling bez chemických prísad. V obchode kúpite kávový peeling, no peniaze môžete ušetriť na niečo iné. V miske si zmiešajte kávovú usadeninu s trochou olivového oleja a naneste na telo alebo na tvár a chvíľu jemne masírujte. Zbavíte sa odumretej kože a pokožku prekrvíte.

Pomáha tiež pleťová maska, na ktorú stačí zmiešať 3 lyžičky kávovej usadeniny s lyžičkou kyslej smotany a zmiešanú hmotu naneste rovnomerne na tvár. Nechajte pôsobiť asi 5 minút, potom trochu masírujte a následne opláchnite. Pleť bude žiarivejšia, napnutejšia a zlepšíte aj cirkuláciu krvi.

Pohlcovač nepríjemných pachov

Stačí, ak si nazbierate viac kávovej usadeniny, ktorú necháte vyschnúť. V miske ju potom položte na kuchynskú linku alebo do špajze, kdekoľvek, kde máte problém s nepríjemným alebo intenzívnym pachom, ktorý chcete eliminovať. Pomôžu aj dve až tri misky kávy v chladničke, z ktorej nepríjemné pachy doslova vyťahajú. Aj po krájaní cesnaku, ktorý má intenzívny zápach, si ruky jemne vyšúchajte v usadenine a následne opláchnite.

Proti škodcom

maxpixel.freegreatpicture.com

Kávovú usadeninu môžete zamiešať do zeminy k vašim izbovým kvetám a zbavíte sa otravných vošiek. Pomôžete si ňou aj v boji proti slimákom alebo iným škodcom na záhrade. Stačí okolo rastlín posypať kávovú usadeninu zaliatu s vodou a kofeín nenásytné škodce ihneď odradí. Pomôže aj v boji proti mravcom.

Umývanie riadu

Ak máte pripálené jedlo v hrncoch alebo náhodou nemáte po ruke drôtenky na riad, pomôžte si kávou. Určite ňou nepoškriabete povrch riadov, práve naopak. Hrnce budú pekne lesklé. Kávovou usadeninou si môžete vyčistiť aj kuchynskú linku alebo drevenú dosku na miesenie cesta či drevené alebo plastové podložky, na ktorých krájate potraviny.

Prírodný zafarbovač

maxpixel.freegreatpicture.com

Kávou si môžete pomôcť pri prírodnom farbení veľkonočných vajíčok alebo si pomocou usadeniny zachránite ofŕkanú blúzku, kuchynské utierky alebo obrusy. Ak máte škvrny, ktoré už nejde z bielej látky odstrániť, jednoducho ju zafarbite na prírodnú hnedú. V hrnci s vodou vyvarte kávovú usadeninu asi 15 až 20 minút a potom v precedenej vode nechajte namáčaný textil dovtedy, pokiaľ nebude mať požadovanú farbu.

Renovácia dreveného nábytku

pexels.com

Ak má váš tmavý drevený nábytok škrabance alebo na nejakých miestach vybledol, využijete kávovú usadeninu naozaj bravúrne. Poslúži aj ako 100% prírodné moridlo, bez chemikálií, ktoré pri ich vdychovaní nie sú práve najprospešnejšie. Zabudnite na drahé prípravky na morenie a renováciu nábytku. Stačí zmiešať kávovú usadeninu s troškou horúcej vody na hustú zmes, ktorou natriete požadované miesta tmavého nábytku a potom túto kašičku zotrite. Na záver môžete využiť prírodné leštidlo alebo včelí vosk.

Marináda na mäso

Zmiešajte si mletú kávu s práškovým zázvorom, čiernym korením a soľou. Pridajte olivový olej a touto marinádou natrite mäso, ktoré následne zabaľte do fólie a nechajte postáť v chladničke asi 3 hodiny. Mäso následne klasicky upečte v rúre.

Prírodné hnojivo

commons.wikimedia.org

Kávovú usadeninu po vyschnutí môžete pridať aj do zeminy v kvetináčoch a hlinu potom prekyprite. Káva poslúži ako hnojivo, kvety „ožijú“ a navyše im dodáte potrebný draslík.

Proti celulitíde

Urobte si kávový peeling alebo pokožku kávovou usadeninou niekoľko minút masírujte. Káva pomarančovú kožu postupne vyhladí aj vďaka svojej schopnosti prekrviť pokožku. Tá je potom viac napnutá a pevná a vaša celulitída bude viditeľne slabšia po každom použití.

Vlasová maska

flickr.com

Tento recept je vhodný pre ženy, ktoré majú prirodzené alebo farbené tmavé vlasy. Káva zvýrazní tmavú farbu a dodá neuveriteľný lesk. Vlasy sú svieže a ľahké. Stačí ich pred umývaním namočiť a vmasírovať do nich kávovú usadeninu. Potom si hlavu zabaľte do uteráka, ideálne pod neho dajte aj fóliu alebo si pomôžte obyčajnou taškou, aby boli vlasy v čo najväčšom teple. Počkajte asi 20 minút a potom vlasy klasicky umyte.

Poznáte aj vy nejaké tipy, kde sa dá využiť káva? Sem s nimi! Neváhajte sa o svoje skúsenosti podeliť s čitateľkami v komentároch.

Pozri aj: Ľudská hlúposť nemá hraníc. Majiteľka nafarbila psíkovi srsť farbou na vlasy, ten skoro oslepol a „skrášľovaciu“ procedúru takmer neprežil

zdroj: babskeveci.sk (Jana), sovkusom.ru

Najnovšie články