Staň sa kráľovnou Instagramu: Fotograf Lukáš Kimlička ponúka návod, ako na to

PR článok

zdroj: Huawei

Ovládni sociálne siete pomocou dokonalých a kvalitných fotografií, vďaka ktorým budeš za hviezdu! Na to, aby si to dosiahla, nepotrebuješ špeciálne vybavenie pre profesionálov, ale telefón s kvalitným fotoaparátom a špičkovými funkciami. Potom stačí dodržať návod, ktorý ponúka profesionálny fotograf Lukáš Kimlička, a si na najlepšej ceste k tomu, aby si sa stala kráľovnou Instagramu.

Svetlo je základ

zdroj: Huawei

Základné pravidlo fotografovania znie: ak nie je dobré svetlo, nebude dobrý ani výsledok. Ak nemáš na pravidelnej báze k dispozícii fotografické štúdio, potom je pre teba ideálne fotiť sa na prirodzenom svetle. Napríklad, ak sa chceš pochváliť na dovolenke fotkou v bikinách, či selfie z exotickej destinácie, dôležité je myslieť najmä na to, kedy sa fotíš. To totiž významne ovplyvňuje intenzitu denného svetla. “Zlé svetlo nám môže dosť uškodiť a na fotke nebudeme vyzerať tak, ako by sme chceli. Treba sa vyhnúť ostrému slnku – tvorí výrazné tiene, ktoré tvár deformujú. Najlepšie je fotiť sa na dennom svetle, ktoré svieti priamo na nás a nie zhora – preto je najhoršie fotiť práve na poludnie. Najideálnejšie svetlo je ráno alebo poobede.”

 Všímaj si uhly 

zdroj: Huawei

Dennodenne narážame na Instagrame na more “selfíčiek”, ktoré nie sú vždy práve najšťastnejšie a zvýrazňujú skôr nedokonalosti, ako naše prirodzené kontúry a krásu.  Najčastejšou chybou je podľa Lukáša práve uhol, pod ktorým telefón držíme a práve tým si často spôsobíme viac škody ako úžitku. Pretože ak telefón držíme príliš nízko, zvýrazníme si napríklad dvojitú bradu a naopak, ak ho držíme príliš vysoko, predĺži sa čelo. “Ak si chcete spraviť peknú selfie, najlepšie ju odfotíte doma pri okne. Stačí sa postaviť priamo k oknu (nie na prudké slnko) a fotoaparát namieriť priamo na seba aby ste mali objektív na úrovni očí. Nie je dobré sa fotiť tak, že mobil držíme nižšie, vtedy si zbytočne na fotke deformujeme tvár, čo pri selfie určite nechceme.”

 Postavu foť vždy zdola 

zdroj: Huawei

Ak si aj ty vždy premýšľala, ako to, že vyzerajú celebrity či influenceri na fotkách omnoho vyšší ako v skutočnosti? Tajomstvo spočíva len v tom, že ich profesionálni fotografi zakaždým odfotia zospodu. Pokiaľ aj ty túžiš po bocianích nohách aspoň na fotke, stačí sa riadiť týmto Lukášovým pravidlom: “Ak chceme mať na fotke celú postavu, tu platí pravidlo že je lepšie ak nás niekto odfotí od spodu. Vtedy postava vyzeré štíhlejšia a predĺži nohy na nepoznanie. Ak teda dáme niekomu do rúk mobil aby nás odfotil, je lepšie ak si dotyčný čupne čo najnižšie k zemi a s primeraným odstupom nás odfotí. Vtedy by sme však mali mať trochu nižšie bradu, aby naša tvár smerovala priamo do objektívu.”

 Na smartfóne záleží

zdroj: Huawei

Len málokto sa dnes na Instagram fotí klasickým fotoaparátom či zrkadlovkou. Technologický vývoj nám umožnil zhotovovať kvalitné fotografie aj obyčajným smartfónom, ba čo viac, dnes sú telefóny vybavené tisíckami funkcií, ktoré nám poskytujú nekonečné fotografické možnosti. Nie každý ich vie efektívne využiť, no Lukáš je jedným z tých, ktorí aj so správnym smartfónom dokážu vytvárať fotky na profesionálnej úrovni. Aktuálne používa novinku Huawei P50 Pro, ktorý okrem detailného podania farieb a mimoriadne ostrých fotografií ponúkne až 100-násobné priblíženie, čo sa hodí najmä ak fotíte vzdialenejšie objekty.

Bez ohľadu na snímaný objekt však Lukáš odporúča poriadne preskúmať režimy tvojho smartfónového fotoaparátu, aby si docielila ten najlepší výsledok. “Niekedy je problém vyfotiť pekný portrét zblízka, pretože čím bližšie sa objektívom k fotografovanej osobe priblížime, tým bude tvár deformovanejšia, za čo môže takzvaný efekt “rybieho oka”. Z vlastnej skúsenosti preto portréty zblízka fotím širokouhlým objektívom, ktorý akékoľvek deformácie eliminuje.”

 Zachovaj kompozíciu

zdroj: Huawei

Najmä cestovateľské fotky, zachytené pri svetových pamiatkach, si zaslúžia strategické plánovanie. Ak sa chcete odfotiť s monumentom, ako je napríklad Eiffelova veža v Paríži, je potrebné rozvrhnúť si kompozíciu tak, aby ste ju zachytili v celej svojej nádhere, v dobrom uhle a ešte aj s dobrým osvetlením. Hoci sa to môže na prvý pohľad zdať ako nezdolateľná úloha, Lukáš má na to jeden spoľahlivý trik. “Pri fotení postavy v priestore, napríklad pri zaujímavej architektúre kde je veľa zvislých a vodorovných línií je dobré použiť mriežku. Vďaka nej si vieme presne určiť kompozíciu tak, aby nám fotený objekt a celá fotka „nepadali“, a zároveň ich zachytiť viac realisticky.”

 Keď menej je viac 

zdroj: Huawei

Určite si už každý z nás na svojej domovskej obrazovke našiel preplácané, nevkusné, ba až gýčové fotografie, kde je toho naraz jednoducho veľa. Aj pri fotografii platí starodávne príslovie “menej je viac”, s ktorým sa stotožňujú aj profesionáli na čele s Lukášom.“Keď je na jednom zábere veľa ľudí, veľa architektúry, aj veľa prírody a pozadia, tak sa aj z dobre myslenej fotky stane guláš. Preto preferujem radšej minimalistický prístup: teda napríklad zátišie alebo opustený strom na lúke. Keď toho na fotke nie je veľa, oveľa lepšie vynikne jej atmosféra.”

 Kľúčom je postprodukcia 

zdroj: Huawei

Jednu z najväčších chýb, ktorú robí väčšina ľudí, je predstava, že stlačením spúšte vznikne konečný produkt, ktorý hneď zavesia na sociálnu sieť. No ani tí najtalentovanejší fotografi by sa v dnešnej dobe nezaobišli bez nejakých úprav v postprodukcii. V tomto prípade však nehovoríme o žiadnych prikrášleniach reality vo photoshope, práve naopak. V postprodukcii sa dajú pekne zvýrazniť detaily, či atmosféra, ktorú chceme fotografiou vyjadriť. “Dnes existuje veľa aplikácií, ktoré spravia peknú farebnosť, tonalitu, tiene či iné postprodukčné úpravy. Môžem urobiť zlý portrét, ale preženiem to rôznymi filtrami a zrazu je výsledok dobrý.”

 Čo dokáže black & white? 

Všetci poznáme ten pocit, keď sa pozrieme na fotografiu a nevieme sa rozhodnúť, či sa nám páči alebo nie. Hoci môže byť kompozične dobre spracovaná, niekedy si fotografia proste žiada menej farieb, pretože tie môžu byť v niektorých prípadoch dokonca rušivým elementom. Čiernobiele fotografie vedia pekne zvýrazniť detaily a dodať fotografii nádych nostalgie a vyzdvihnúť emócie. “Veľa ľudí prekvapí, že niekedy naozaj vyzerá fotka lepšie v čiernobielej verzii. Toto platí najmä pre prírodu alebo oblaky, ale aj fotografie, ktoré vyjadrujú intenzívne emócie, pretože ich vďaka dvojfarebnosti ľahšie spracujeme.”

 Neboj sa viacerých pokusov 

zdroj: Huawei

Len vo vzácnych prípadoch vznikne dokonalá fotografia na prvý pokus. Aj sám Lukáš je zástancom názoru, že treba fotiť, fotiť a ešte raz fotiť. Ak sa teda nachádzaš uprostred rušnej ulice a chcete zachytiť atmosféru mestskej noci, je dobré zachytiť niekoľko desiatok za sebou nasledujúcich fotografií – takzvaných kolekcií, vďaka čomu si budeš môcť vybrať ktorá fotografia ju zachytila najpresnejšie. “Aj ja sám to robím. Veľa ľudí sa smeje, že som fotograf a neviem niečo odfotiť na prvý krát. Ale takto to jednoducho funguje – z jednej lokácie zhotovím asi 30 fotiek a potom si vyberiem jednu, ktorá je najlepšia.”

Originalita sa vypláca 

Hoci sa to dnes možno nezdá, autentickosť najmä vo fotografii stále vyhráva. V tomto prípade sa podľa Lukáša vypláca metóda pokus-omyl. “Ja som zástancom originality. Vo svojej tvorbe sa vždy snažím prísť na nové spôsoby, ako niečo zachytiť. Pohrávam sa so svetlom, uhlom a tieňmi, kým nenájdem kombináciu, ktorá mi padne do oka. Myslím si, že hlavne na sociálnych sieťach je dôležité snažiť sa o niečo iné, nové. Je dobré pri fotografovaní trochu zaexperimentovať a hľadať zaujímavé miesta, skúšať rôzne uhly, a vymýšľať nové, doposiaľ nevídané spôsoby, ako danú scenériu či objekt zachytiť,” uzatvára Lukáš Kimlička.

Pr článok Huawei

Najnovšie články