Celé leto ma po večeroch otravovali komáre a repelenty nepomáhali. Potom som vyskúšala tieto babské recepty a mám od nich navždy pokoj!

katka

Dietyl-toluamid, inak známy aj ako DEET, je žltkastá olejovitá kvapalina, ktorá sa používa ako hlavná zložka repelentov. Každý z nás sa chce pred komármi a iným hmyzom ochrániť. Sú obdobia, kedy je to dokonca nevyhnutné. No zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo vlastne si na pokožku nanášame?

Článok pokračuje pod videom ↓

Nie je žiadnym tajomstvom, že nie všetky látky schválené ako „vhodné“ a bezpečné, také naozaj sú. DEET taktiež môže vážne poškodiť ľudské zdravie. Môže to byť len malá vyrážka, alebo podráždenie očí, no môže spôsobiť aj oveľa vážnejšie problémy. Napríklad, môže byť jednou z príčin neurologických ochorení. Vedci z Duke University Medical Center zistili, že DEET spôsobuje smrť mozgových buniek a zmeny správania u potkanov.

Ak je to možné, vyhnite sa repelentom z obchodu čo najviac a pripravte si domáci liek proti komárom ľahko a jednoducho doma. Pripravili sme pre vás pár tipov ako na to.

takprosto.cc

Repelent zo sušených alebo čerstvých byliniek

Budete potrebovať:

200 ml destilovanej vody

200 ml vodky (alebo liehu)

3-4 lyžice sušených bylín v akejkoľvek kombinácii: mäta prieporná, citronella, citrónová tráva, kocúrnik obyčajný, levanduľa a iné. Ideálne je, ak použijete aspoň jeden druh mäty.

Napríklad: 1 a pol lyžice mäty priepornej, 1 a pol lyžice kocúrnika, 1 a pol lyžice levandule a na záver môžete pridať pár klinčekov.

Postup:

Vodu privedieme do varu. Následne do nej primiešame pripravené ingrediencie a dobre premiešame. Potom prikryjeme pokrievkou a necháme vychladnúť. Vychladnutú zmes vlejeme do rozprašovača a pridáme vodku/lieh a poriadne pretrepeme.

pixabay.com

Bylinková tinktúra s jablčným octom

Budete potrebovať:

2 lyžice sušeného tymianu

2 lyžice sušeného rozmarínu

2 lyžice sušenej šalvie

2 lyžice sušenej levandule

2 lyžice sušenej mäty

4-8 rozdrvených strúčikov cesnaku

1 liter jablčného octu

Postup:

Sušené byliny s cesnakom dáme do sklenenej nádoby a zalejeme octom. Dôkladne zatvoríme veko a zmes necháme postáť približne 2-3 týždne, ale je potrebné, aby ste ju každý deň pretrepali. Po 2-3 týždňoch obsah pohára prelejeme do sklenenej fľašky a uschováme v chladničke.

staticflickr.com

Pred použitím je roztok ideálne zriediť 1:1 s vodou.

Pamätajte, že tieto prírodné repelenty majú veľmi silné účinky a musíte byť pozorní pri ich používaní, najme ak ide o deti či tehotné ženy. Všetko s mierou. Taktiež treba dať pozor na to, aby osoby, ktoré ho použijú, netrpeli alergiou na použité ingrediencie. V každom prípade sú repelenty na prírodnej báze oveľa lepším a zdravším riešením, ako repelenty s vysokým obsahom chemikálii, ktoré sú dostupné v obchodoch.

zdroj: babskéveci.sk, (Katka), takprosto.cc

Najnovšie články