Ako sa účinne zbaviť nečistôt v domácnosti

Monizz

Čistá domácnosť je viac ako sto pochvál na adresu gazdinej. Všetky milujeme ten pocit, keď sa v sobotu podvečer vyvalíme celkom vyčerpané, no zato s dobrým pocitom, že v našom byte by sa dalo všetky olizovať. Čistota, pol života. Nie nadarmo sa hovorí, že ľudia žijúci v čistom domácom prostredí majú život krajší a dokážu byť vďačnejší.

Nie každý kút sa však dá vyčistiť tak ľahko, rýchlo a efektívne len s tými prostriedkami, ktoré doma máme. Triky, ktoré vám dnes ukážeme, dokážu dať do poriadku aj tú najškaredšiu špinu. Majte rozprávkovo čistý dom a zdravú a šťastnú rodinu!

Zájdená kanvica

Kanvica, ktorá je zájdená tak zvnútra, ako aj zvonka, je absolútna hrôza. Doteraz sme poznali čistenie kanvice iba s octom zvnútra. Týmto spôsobom však zabijete dve muchy jednou ranou. Nalejte do kanvice v pomere 1:1 vodu a ocot a nechajte ju zovrieť. Nechajte vychladiť a zapnite opäť. Keď postup zopakujete tretí krát a kanvica bude zvnútra už celkom čistá, octovú vodu ešte nevylievajte, ale jemnou handričkou ňou prejdite kanvicu aj zvonka. Dbajte, aby bola voda ešte teplá. Všetko zájdené bude zaraz preč.

1
takprosto.cc

Pekáč ako nový

Zmiešajte sódu bikarbónu so soľou v rovnakom pomere a spravte stredne hustú kašičku. Potrite pekáč a nechajte chvíľu pôsobiť. Potom všetko utrite handričkou a pekáč bude ako nový!

2
takprosto.cc

Trblietavé batérie

Vodovodná batéria je kameňom úrazu v každej domácnosti. Nevyhneme sa tomu, aby zachádzala vodným kameňom. Jedine, že by sme ju čistili deň čo deň chemickým prostriedkom. Ak však chcete, aby vaša batéria ostala lesklá aj dlhšie než jeden deň, vyleštite ju po vyčistení voskovým papierom. Takto vydrží lesklá a trblietavá aj niekoľko dní a vodný kameň sa na nej začne objavovať po oveľa dlhšom čase.

3
takprosto.cc

Čistučká rúra

Nerezová rúra bude zvonka vyzerať ako nová, ak ju vyleštíte trochou sódy bikarbóny rozpustenej v olivovom oleji. Capancov a odtlačkov prstov sa zbavíte aj na celý týždeň.

4
takprosto.cc

Zájdené šálky

Aj vy máte niekoľko hrnčekov, ktoré sú na dne, alebo v ryhách zájdené od kávy či tmavého čaju? Žiaden problém. Zmiešajte ocot a vodu v pomere 1:1 a šálku zmesou zalejte až po vrch. Nechajte pôsobiť približne 1 hodinu a následne vydrhnite kuchynskou hubkou s drapľavejším povrchom. Hrnčeky budú ako nové.

5
takprosto.cc

Toto že je doska na vaľkanie?

Každý, kto pečie, vie, že udržať dosku na vaľkanie cesta čistú je hotové umenie. Aby ste ju po čase zbavili mastnoty a nečistôt, vyložte ju papierom na pečenie a ten poriadne posypte soľou. Potom zapnite žehličku na najvyššiu teplotu a prechádzajte ňou po posolenom papieri minimálne 1 minútu. Po špine na doske nebude ani stopy.,

6
takprosto.cc

Biela vaňa

Kým je nová, ani nevidno, že by sa znečisťovala. Vaňa je však veľký klamár, pretože znečisťuje sa tak pomaly a nenápadne, že si to nikdy nevšimnete. Vašu pozornosť vzbudí až keď je už neskoro. Ale aj na to je liek. Naplňte večer vaňu horúcou vodou a vysypte do nej aspoň 3 balíčky kyseliny citrónovej. Nechajte ju vo vode pôsobiť do rána a potom ju jednoducho vypustite.

7
takprosto.cc

Nepríjemné pachy

Domáci miláčikovia dokážu dať množstvo lásky, no aj množstvo starostí. Ich vernosť však ďaleko prevyšuje nedostatky spojené so zvieracím zápachom a o to viac, ak si s nimi vieme poradiť. Zbavte svoju pohovku zápachu po vašom psíkovi tým, že v dvoch polievkových lyžiciach vody rozpustíte polievkovú lyžicu sódy bikarbóny a 10 kvapiek levanduľového oleja. Nalejte zmes do rozstrekovača a striekajte. O pachu odrazu nebude nik vedieť.

8
takprosto.cc

Čisté kuchynské hubky

V plastovej nádobke zmiešajte 2 polievkové lyžice vody a 2 polievkové lyžice soli. Ponechajte v nich kuchynské hubky cez noc a do rána sú ako nové. Kuchynskú hubku tak nemusíte vyhadzovať hneď, ako sa zašpiní.

9
takprosto.cc

Dokonalý nerezový drez

Odrežte polovicu citróna a na dužinu nasypte soľ. Poriadne potrite po dreze a bude žiariť, ako keby ste ho práve priniesli z obchodu. Perfektné!

11
takprosto.cc

Pripálený tuk?

Pripálený tuk už potrápil každého kuchára, no nedá sa nič robiť, varenie sa bez toho neraz nezaobíde. Aby ste sa nemuseli trápiť nevábne pôsobiacimi panvicami a hrncami, posoľte hrnce obyčajnou kuchynskou soľou a na ňu najlepšie rozprašovačom rozstriekajte vodu. Nechajte pôsobiť 15 minút a hrnce budú zaraz čisté.

12
takprosto.cc

Zájdený krištáľ

Krištáľové poháre sú ešte stále v mnohých rodinách považované za veľkú hodnotu. Ak ich už máte zájdené a ťažko sa dostať do všetkých ich škár, vykúpte ich v octe a potom opäť umyte. Všetky nečistoty zmiznú a tak poháre neostanú už len vo vitrínach.

13
takprosto.cc

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc

0
Komentovať