Táto vec rozdeľuje rodičov aj odborníkov na dva tábory. Sú domáce úlohy pre deti naozaj nutnosťou?

Michaela

pixabay.com

Po tom, ako vaše dieťa strávi v škole 6-8 hodín, ďalej mnohokrát nasledujú mimoškolské aktivity ako hodiny klavíra, gymnastika, plávanie či rôzne doučovania a kurzy, chodí domov naozaj vyčerpané. Možno si myslíte, že deti majú energie na rozdávanie, nie je však tomu vždy tak. Navečerajú sa, chvíľočku si oddýchnu a rovno sa môžu venovať domácim úlohám. Ak sa ku tomu všetkému ešte pridá mimoriadne prísny rodič, veľa chuti do úloh zrejme dieťa mať nebude. Je to to, čo potrebujú? Väčšina expertov sa zhoduje v tom, že nie. Závisí to však od mnohých faktorov.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Neexistuje žiaden dôkaz o pozitívnom vplyve domácich úloh na základnej alebo strednej škole,“ zhodnotil Alfred Kohn, autor knihy zaoberajúcej sa vyvracaním mýtov o potrebe domácich úloh. Kohn je otvoreným zástancom progresívneho vzdelávania.

pixabay.com

Aj napriek tomu, že čoraz viac nachádzame argumenty smerované proti domácim úlohám, mnohí ich stále za také zlé a zbytočné nepovažujú. Zbytočné samozrejme byť nemusia, pokiaľ sa danému dieťaťu vyslovene nedarí a niekto mu s nimi doma v pokoji pomôže. Ak sú však na ne samy a nevedia si s nimi rady, nie je to pre ne žiadnym prínosom.

Podľa Dr. Daniely Montalto, pediatrickej neuropsychologičky a riaditeľky Klinického inštitútu pre vzdelávanie, domáce úlohy v mladom veku nie sú potrebné, avšak môžu mať pozitívny vplyv na budovanie samostatnosti či systematickosti. Tvrdí, že u detí vo veku 4-10 rokov je potrebné, aby najmenej 20 minút denne čítali, rovnaký čas venovali aj precvičovaniu motorických zručností, a teda aby napríklad ručne čosi písali alebo niečo vystrihovali či maľovali. Ak by sa domáce úlohy zamerali na takéto aktivity, prínos by bol viditeľný. Zaujímavým faktom však je, že ak deti nie sú samostatne schopné čítať v treťom ročníku, podľa štúdie z roku 2013 je pravdepodobné, že sa im bude lepšie dariť na strednej škole.

pixabay.com

Domáce úlohy majú najlepší vplyv či význam vo vyšších ročníkoch. Štúdia z roku 2006 z Dukeovej univerzity spomína, že školáci, ktorí si sami domov doniesli nejakú prácu zo školy, vykazovali lepšie výsledky a darilo sa im viac.

Niektorí odborníci však tvrdia, že aj deti v mladšom školskom veku by mali dostávať úlohy. Odôvodňujú to tým, že si vybudujú lepšie školské návyky a takisto to prispieva aj ku lepším výsledkom dosahovaným pri testoch.

„Domáce úlohy celkovo – ako ich rodičia nenávidia a deťom sa takisto nepáčia – sú v podstate dobrou vecou,“ tvrdi Dr. Sanam Hafeez. „Váš mozog má schopnosť učiť sa nepretržite 8 hodín denne.“ Zastáva názor, že v škole sa deti učia pod mnohokrát prísnym dozorom, avšak doma, v uvoľnenejšej atmosfére, sa im vedomosti a zručnosti precvičovaním len upevnia.

To znamená, že domáce úlohy v konečnom dôsledku vôbec nie sú zlé. Ide však o to, koľko ich je, ako dlho sa im dieťa musí venovať a koľko úsilia na ne musí vynaložiť. Ak ich robí na úkor spánku s tým, že na druhý deň ho navyše čaká test, nemôžu mať nijaký pozitívny vplyv. Jedna štúdia z roku 2015 dokonca dokazuje, že ak sa dieťa venuje domácemu štúdiu a úlohám viac ako 3 hodiny, jeho prospech začne skutočne klesať.

pixabay.com

Napriek všetkým možným dostupným faktom a štúdiám, Národná edukačná asociácia odporúča venovať sa domácim úlohám. U najmladších školákov by to malo byť 10-20 minút denne, pričom by sa mal čas s vekom zvyšovať, avšak nemal by v žiadnom prípadne presahovať spomínané tri hodiny.

Mnoho závisí aj od toho, aké pocity majú deti pri vykonávaní domácich úloh. Ak ich sprevádza absolútna nechuť či pocity úzkosti, vôbec to nie je v poriadku. Rodičia spolu s učiteľmi by mali zabezpečiť to, aby to dieťaťu nijak neznepríjemňovalo strávený čas, ale aby mali napríklad dobrý pocit, že niečo pre seba urobili.

Dr. Copper odporúča, že dobrým spôsobom, ako zmýšľať o domácich úlohách, je prirovnať si ich ku liekom, vitamínom či doplnkom stravy. Ak ich raz potrebujete, tak ich potrebujete.

Aký je váš názor na domáce úlohy? Pomáhate s nimi deťom, motivujete ich nejak alebo ich nechávate pracovať samostatne? Podeľte sa o akékoľvek vaše tipy a triky.

Pozri aj: TOP 7 trikov od žien v domácnosti, ktoré vám uľahčia jarné upratovanie. Vďaka bodu č. 3 sa moje okná lesknú ako ešte nikdy predtým

Miška, redbookmag.com

Najnovšie články