Dušičky sa blížia a s nimi aj množstvo rôznych doplnkov a ozdôb, ktoré ľudia dávajú na hroby, aby si uctili spomienku na svojich blízkych. Znamená to však aj množstvo odpadu, ktorý sa zbytočne hromadí.
Ako informuje portál TVNoviny, na tých cintorínoch, kde sa zaviedol separovaný zber odpadu, je separovanosť na úrovni 98 %, avšak na tých, kde je označený len biologický odpad, sa stáva, že ľudia všetko vyhodia tam, kde to majú najbližšie.
Netriedený odpad končí na skládkach
Netriedený odpad potom končí na skládkach alebo v spaľovniach. Najhorší druh tohto odpadu je podľa projektovej manažérky OZ Živica, Moniky Suchánskej, umelý kvet, s ktorým sa nedá nič urobiť. Celé to od seba nejde oddeliť, pretože každý druh plastu by sa mal recyklovať, ale to nie je možné.
V roku 2022 vyviezli z bratislavských cintorínov viac ako dvetisíc ton odpadu, ktorý takmer v 70 % vznikol práve v období Dušičiek. Riešením je vytvoriť si vlastné dekorácie prostredníctvom prírodných materiálov, ako sú šišky, orechové škrupiny, machový základ alebo čečina.
Prineste na hrob živé kvety
Na hrob možno počas Dušičiek priniesť živé rezané kvety alebo tie v kvetináčoch. Jedna sviečka postačí ako symbol živej spomienky. Pre TASR to v súvislosti s ekologickým prežitím Pamiatky zosnulých uviedla Monika Suchánska z Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica.
Najviac odpadu sa tvorí hlavne počas Dušičiek
„Počas tohto obdobia sa tvorí zhruba viac ako polovica celoročného množstva odpadu slovenských cintorínov. Cintorínsky odpad je veľmi zložitý a ťažko separovateľný,“ povedala Suchánska. Umelé kvetinové väzby sú podľa nej z rôznych druhov plastu, často s lepidlami a drôtmi a teda nie sú ďalej recyklovateľné. Skončia tak v spaľovni alebo na skládke. Rovnako nerecyklovateľné sú plastové alebo sklenené kahance so zvyškami vosku.
Nahlásiť chybu v článku