Európa má zrejme novú najmladšiu obeť koronavírusu. Je ňou len 12-ročné dievča

TASR

Foto: TASR/AP

V Belgicku podľahlo nákaze novým koronavírusom 12-ročné dievča. Na tlačovej konferencii to v utorok oznámil belgický virológ a hovorca federálnej vlády pre COVID-19 Emmanuel André.

Článok pokračuje pod videom ↓

Belgická tínedžerka sa tak stala najmladšou obeťou choroby COVID-19 v Európe. André priznal, že z emocionálneho hľadiska ide o veľmi náročnú situáciu, a to nielen pre rodinu, ale aj pre lekársku a vedeckú komunitu. Zároveň konštatoval, že ide o „veľmi zriedkavú udalosť, ktorá nás zasiahla“.

Virológ Steven Van Gucht podľa belgického denníka Le Soir spresnil, že dievča bolo pozitívne testované na nový koronavírus SARS-CoV-2 a jej stav sa zhoršil po troch dňoch horúčky.

Foto: TASR/AP

Podobný šok vyvolala minulý týždeň aj smrť 16-ročného dievčaťa vo Francúzsku a 14-ročného dieťaťa v Portugalsku. V Belgicku bolo v pondelok zaznamenaných ďalších 98 úmrtí spojených s chorobou COVID-19. Od začiatku epidémie tam tejto chorobe podľahlo 705 osôb.

Nateraz je v Belgicku potvrdených 12.775 prípadov nakazenia novým koronavírusom. Hospitalizovaných je celkovo 4920 ľudí, z toho 1021 na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

V Taliansku mal muž len 26 rokov

Približne 500 ľudí sa zúčastnilo v Taliansku prostredníctvom internetu na smútočnom obrade venovanom 26-ročnému Andreovi Teseimu z mesta Predappio ako dosiaľ najmladšiemu človeku, ktorý v tejto krajine podľahol novému koronavírusu. Informovala o tom v nedeľu tlačová agentúra APA.

Foto: TASR/AP

Na počesť Teseimu, ktorý pôsobil v oblasti dobrovoľníctva, nechali odslúžiť omšu bez prítomnosti veriacich, ktorá bola naživo streamovaná cez internet. Účastníkom takéhoto obradu bol aj starosta uvedeného mesta Roberto Canali.

Teseiho priviezli tento týždeň s príznakmi koronavírusového ochorenia COVID-19 do nemocnice v meste Cesena. Jeho stav sa v priebehu niekoľkých dní zhoršil a vo štvrtok zomrel na oddelení intenzívnej starostlivosti nemocnice v susednom meste Forli.

Na základe vládneho nariadenia s cieľom spomaliť šírenie nového koronavírusu sa nikde v Taliansku nekonajú verejné bohoslužby za prítomnosti veriacich, čo sa týka aj smútočných obradov pri úmrtiach. Kostoly a kaplnky však zostávajú otvorené pre osobné modlitby.

Najnovšie články