Slovenské mestá bez ohňostrojov. Ľudia chcú peniaze radšej venovať Prešovčanom

Hyriaková Kristína

Foto: TASR

Slovenské mestá sa spájajú a snažia sa pomáhať, ako sa len dá. Hoci mnohí ľudia tvrdia, že dobrota sa z ľudí už vytratila, niekedy potrebujete zažiť niečo strašné, aby ste videli, akí dokážu skutočne byť.

To sa stalo aj v prípade tragických udalostí v Prešove. Ľudia sa počas niekoľkých hodín spojili a robili všetko, aby situáciu zasiahnutým ľuďom uľahčili. Taxíky vozili ľudí zadarmo, donášky jedla posielali, čo sa dalo a našlo sa aj množstvo takých, ktorí ponúkali bývanie či nosili oblečenie, alebo drogériu. Mnohí ľudia prispeli aj finančne a vznikla obrovská zbierka pre ľudí z prešovskej bytovky, ktorou otriasol výbuch plynu.

Peniaze venoval štát, ale aj bežní ľudia či slovenské mestá. Tie sa najnovšie rozhodli rušiť ohňostroje, s ktorými sa spájajú oslavy príchodu ďalšieho roka a peniaze z nich venovať práve mestu Prešov. Mnohé mestá to oznámili oficiálne, na ďalšie ľudia apelujú, aby tak urobili tiež.

Ohňostroj ruší Liptovský Mikuláš

Ako uvádza TASR, liptovskomikulášska samospráva pošle do Prešova finančný dar vo výške 10.000 eur. Chce tak pomôcť obyvateľom, ktorých v piatok 6. decembra zasiahla tragická udalosť – výbuch plynu v bytovke na prešovskej Mukačevskej ulici. Nenávratnú finančnú pomoc vo štvrtok jednohlasne schválili liptovskomikulášski mestskí poslanci. „Hneď, ako sme sa dozvedeli o tejto tragédii, pripravili sme do zastupiteľstva návrh na finančnú pomoc Prešovčanom. Chceli by sme takto aspoň trochu zmierniť dôsledky tohto nešťastia pre tých, ktorých sa to bytostne dotýka,“ uviedol pre TASR primátor Ján Blcháč.

Obyvatelia miest súhlasia

Na základe pozitívnych ohlasov obyvateľov Liptovského Mikuláša na sociálnych sieťach sa vedenie mesta rozhodlo, že sa pridajú k iniciatíve viacerých slovenských samospráv a zrieknu sa silvestrovského ohňostroja v prospech Prešovčanov. „Peniaze, ktoré boli určené na silvestrovský ohňostroj, presunieme radšej na účet mesta Prešov. Objednávku na silvestrovský ohňostroj som už zrušil,“ skonštatoval Blcháč. Mesto tak k schválenej sume 10.000 eur pripíše ďalších 1500 eur. O silvestrovský program sa však obyvatelia a návštevníci okresného mesta nemusia obávať. „Na Námestí osloboditeľov v posledný deň roka vystúpi od 22.30 h kapela Idea a o hudobnú produkciu sa postará dídžej Peter Rak,“ dodala hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

Banská Bystrica venuje výťažok z akcie Primátorský punč

Výťažok z akcie Primátorský punč, ktorá sa uskutoční na Námestí SNP v Banskej Bystrici 13. decembra o 16.00 h, nepôjde v tomto roku pre zariadenia a organizácie poskytujúce sociálne služby, ako je už každoročne zvykom. Poputuje do Prešova, ľuďom na Mukačevskej ulici, ktorých postihlo minulý týždeň nešťastie. Informovala o tom v stredu hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Mojžišová.

Ohňostroj rušia

Mesto pod Urpínom k tomu pripojí aj sumu určenú na organizáciu jedného z dvoch plánovaných ohňostrojov – silvestrovského a programu v posledný deň roka, ktoré zrušilo. „Som rád, že pred Vianocami opäť spojíme sily a práve vďaka obyvateľom a návštevníkom sa nám podarí prispieť na dobrú vec. Verím, že na jednom z najkrajších námestí, tom našom, bude panovať výborná atmosféra. Mesto Banská Bystrica súcití s mestom Prešov, kde sa nedávno stala obrovská tragédia, a preto sme sa výťažok z Primátorského punču rozhodli venovať práve na pomoc ľuďom, ktorých postihlo nešťastie spojené s tragickým výbuchom,“ konštatoval primátor Ján Nosko.

Vlani sa počas Primátorského punču podarilo vyzbierať 2 230 eur a peniaze pomohli neziskovej organizácii Dom matky Terezy, ktorá vytvára dôstojné podmienky pre život zdravotne postihnutých ľudí a ich integráciu do spoločnosti. Plyn v Prešove vybuchol v jednom z bytov v 12-podlažnej bytovke. Nešťastie si vyžiadalo sedem ľudských životov, jedna osoba je stále nezvestná. Svoje domovy museli opustiť obyvatelia viacerých okolitých domov. Časť z nich sa do bytov vrátila v sobotu (7. 12.) popoludní.

Najnovšie články