Seniori majú oproti mladším v boji proti koronavírusu jednu obrovskú výhodu, zistili vedci

Lucia Mužlová

Foto: Profimedia

Pri každej správe o koronavíruse sa zdôrazňuje jedna informácia viac ako ostatné. Najviac ohrození sú seniori nad 65 rokov a mali by byť opatrní. Táto vec je kľúčová v úspešnom boji proti šíreniu nového COVID-19.

Článok pokračuje pod videom ↓

Odborníci z Duke University však prišli s novými zisteniami. Podľa štúdie (neskôr publikovanej v časopise Emotion) sú starší ľudia všeobecne emocionálne odolnejší a teda lepšie odolávajú pokušeniam každodenného života. Keď si teda predstavíme naozaj tvrdé karanténne opatrenia, kde je obmedzený aj pohyb osôb, je možné, že to seniori zvládnu psychicky lepšie.

Foto: Profimedia

Rozhodovali sa za pomoci stupnice

Odborníci kontrolovali vzorku seniorov 3-krát denne a pýtali sa ich na pocity, dojmy a všetko, čo cítia počas 10 dní. K dispozícii mali 5-bodovú stupnicu, ktorá vyjadrovala pocity ako spokojnosť, entuziazmus, relax, prípadne zisťovala, či túžia po čokoláde, alkohole, sexe, sociálnych médiách, nakupovaní, rozhovoroch, po práci alebo cigaretách.

Starší lepšie odolávajú pokušeniam

Štúdia prišla k záverom, že dôchodcovia a starší ľudia dokážu lepšie odolávať „nástrahám“ bežného života a vedia bez nich žiť. Zároveň dokazuje, že čím je človek starší, tým sa jeho emočné zdravie zlepšuje. Samozrejme, neplatí to na všetkých starších ľudí rovnako, no závery tejto štúdie sú pozitívnou správou a možno aj odpoveďou na otázku, ktorú si dnes položí mnoho ľudí. Zvládnu to naši seniori?

Foto: Profimedia

Čím sme starší, tým sme emočne stabilnejší

Vedci prostredníctvom tejto štúdie zisťovali, ako sa menia pocity ľudí s vekom. Starší ľudia sú podľa všetkého stabilnejší, emočne vyrovnanejší a s menšou túžbou po nerestiach aj obyčajných veciach.

Vedci hľadali to, ako sa môžu pozitívne alebo negatívne pocity a schopnosť odolávať pokušeniam meniť, keď ľudia zostarnú. Starší ľudia v sebe dokážu nájsť silu a chcú sa cítiť čo najlepšie. Každý deň sa snažia o čo najväčšiu pohodu.

Foto: pixabay

Zároveň sa zistilo, že aj mladší, ktorí sú v živote spokojnejší, dokážu lepšie odolávať pokušeniam bežného života. Emocionálna stabilita je teda mimoriadne dôležitá a s vekom má tendenciu sa zlepšovať. Zároveň je dôležité poznamenať, že starší ľudia dokázali lepšie odolávať pokušeniam bez ohľadu na to, ako sú v živote spokojní.