Problém znečisťovania životného prostredia sa týka každého jedného z nás. Kríza ekosystému ako znečisťovanie oceánov, morí či riek, rozšírenie skládok odpadu, až hroziace vyhynutie niektorých druhov zvierat nás núti urobiť aspoň malé kroky k tomu, aby sme zlepšili túto situáciu. Pozrime sa na pár ekologických projektov, ktoré dávajú nádej, že nie je ešte všetko stratené.
Fľaše z recyklovateľného materiálu
Všetky plastové fľaše by v budúcnosti mohli byť nahradené za fľaše z recyklovatelnej lepenky. Pričinil sa o to Justin Murray, ktorý vynašiel materiál rozložiteľný v priebehu niekoľkých mesiacov na rozdiel od skla a plastu. Dokonca ide nie len o menej škodlivý materiál pre životné prostredie, ale aj lacnejší.
Druhá šanca pre tovar
Reťazec obchodov WeFood v Dánsku sa rozhodli nevyhadzovať výrobky s blížiacim sa dátumom spotreby, ale dať im druhú šancu. Tieto výrobky spolu s výrobkami, ktoré vyzerajú zle alebo majú poškodený obal, napriek tomu im však nič nie je, začali predávať so zľavou až do 50 percent.
Geneticky modifikované rastliny
Americkí vedci vyvinuli filtračné izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Ide o zapracovanie gélu, ktorý je prítomný u všetkých cicavcov do rastliny Epipremnum aureum. A práve za pomoci tohto gélu sa premieňajú niektoré chemikálie na oxid uhličitý. Podľa výskumu už za 6 dní sa za pomoci týchto rastlín úplne vytratil chloroform z miestnosti a za 8 dní sa znížilo množstvo benzénu o 75 percent. Potešujúcou správou je, že tieto rastliny by sa mali začať predávať už čoskoro.
Vratný obal
V mnohých európskych krajinách je na pokladničnom doklade zarátaný nie len výrobok, ale aj jeho obal. Zákazník tak môže tento obal vrátiť do obchodu a suma zaň mu bude vrátená. Krajiny tak motivujú ľudí vrátiť obaly, ktoré budú následne zrecyklované a opäť použité.
Recyklovanie plienok
Holandská spoločnosť na spracovanie odpadu plánuje vybudovať zariadenie na recykláciu použitých plienok. Za pomoci reaktora, ktorý sa zohreje na 480 stupňov Celzia sa zničia všetky baktérie a vírusy a plienky sa zmenia na kvapalinu. Následne sa rozpadnú na rôzne materiály a budú využité do ekologického plynu, plastu a biomasy.
Olympijské medaily z elektronického odpadu
Tokijský organizačný výbor, ktorý organizuje olympské hry v roku 2020, má v pláne vyrobiť medaile z nevyužitých elektronických zariadení. Aby vyzbierali dostatočné množstvo elektronických zariadení, požiadali obyvateľov Japonska o pomoc. Dostatočné množstvo elektroniky by chceli vyzbierať do konca tejto jari, zatiaľ čo návrh medailí by mali predstaviť už toto leto.
Biologické balenie pív
Podľa ekológov sú za veľkú časť úmrtia morských vtákov zodpovedné práve plasty, a to najmä krúžky z plastových balení plechovkových pív. Práve preto pivovar SaltWater z Floridy vytvoril nový typ balenia pív, ktoré sú vyrobené z pšeničných a jačmenných stoniek. Tento materiál sa rýchlo rozkladá v pôde aj vo vode a je neškodný pre zvieratá.
Uzávery z recyklovaných etikiet od Coca-Coly
Spoločnosť Fitzroy prišla s inovatívnym nápadom ako nahradiť plastové uzávery pre svoje fľaše. Ich nové uzávery pozostávajú z recyklovaných etikiet z Coca-Coly, ktoré nie sú len ekologické, ale aj zaujímavé vďaka mramorovému výzoru.
Opakovane použiteľné vložky
Spoločnosť Lunapads sa rozhodla vyvinúť hygienické vložky, ktoré sa po použití umyjú v studenej vode, vysušia a môžu sa opäť použiť. Ide o vložky, ktoré sa ľahko pripevnia k spodnému prádlu, navyše sú vzdušné, vďaka čomu nespôsobujú žiadne podráždenie, či infekciu. Tieto vložky môžete používať 3 až 5 rokov a stoja okolo 10 až 15 dolárov.
Fínske kontajnery pre odpad
Vo Fínsku sú kontajnery na rôzne druhy odpadu ako sklo, papier, kov, plast a iné, umiestnené nie len doma a pred domom ale aj v parkoch, na uliciach, či dokonca v obchodoch.
Viete aj vy o nejakých ekologických projektoch? Dajte nám vedieť v komentároch. Z týchto by sme si u nás na Slovensku určite mali brať príklad. Zem, na ktorej žijeme je len jedna.
Nahlásiť chybu v článku