Tieto krajiny dostali koronavírus pod kontrolu. Stačili im na to len tieto 3 veci

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Pandémia sa dotkla každého z nás a môžeme si všímať rôzne ohniská alebo aj vlny. V niektorých krajinách pribúdajú priam rekordné počty nakazených.

Článok pokračuje pod videom ↓

A potom je tu Taiwan, ktorý už viac ako 200 dní nemá žiadneho nakazeného. Denný počet nakazených v Južnej Kórei taktiež nerastie, pohybuje sa okolo 120 ľudí denne. Štát Viktória v Austrálii po prvý raz za štyri mesiace zaznamenal nula prípadov denne. Podľa portálu Science Alert je to výsledok jasného receptu a stačia na to len obyčajné tri veci.

Foto: TASR/AP

Stačia len tri veci

  1. Vytvoriť súdržný federálny plán.
  2. Každý občan musí nosiť rúško.
  3. Implementovať rozsiahle testovanie a sledovanie kontaktov.

USA chýbajú všetky tieto tri pravidlá, preto im vo veľkom pribúdajú nakazení. „Najdôležitejšia je organizovaná federálna reakcia a obyvateľstvo, ktoré dôveruje svojim vodcom a úradníkom v oblasti verejného zdravotníctva. My sme zlyhali pri oboch,“ povedala Monica Gandhi, profesorka medicíny na Kalifornskej univerzite v San Franciscu.

Pripravili plán

Ďalší trend medzi krajinami, ktoré zvládajú koronavírus je aj to, že vláda pripravuje plán pre prípad, že dôjde k veľkému nárastu počtu prípadov a jasne ho oznámia verejnosti. Vždy ho aplikujú, keď prípady začnú stúpať. Príkladom sú aj časové plány a prísnejšie opatrenia, ako napríklad zaviedla Veľká Británia, Belgicko, Portugalsko, Nemecko a Francúzsko. Austrália, Čína a Nový Zéland uzatvárajú len oblasti, v ktorých došlo k prepuknutiu nákazy.

FOTO TASR – Milan Kapusta

Motivácia občanov

Japonská vláda zase zverejnila správy s jasnými pokynmi, aby sa občania vyhýbali uzavretým priestorom, preplneným miestam a blízkym kontaktom. Pre krajiny, ktoré pandémiu podcenili, môže byť teraz už príliš neskoro. Ľudí je podľa odborníkov nevyhnutné povzbudzovať, aby sa vyhýbali davom, nosili rúška a dodržiavali správnu hygienu. Napriek pribúdajúcim prípadom, v USA sa stále nosenie rúšok nedodržiava. Mnohí ľudia tvrdia, že je to obmedzovanie osobnej slobody.

Aj na Slovensku množstvo ľudí protestuje proti rúškam či sprísneným opatreniam. Napriek tomu je potrebné dodať, že aj vďaka nim nie sme na tom tak zle, ako sú napríklad iné krajiny.

Najnovšie články