Kovová tyč jej prerazila slezinu, panvu, vagínu a nohu mala zlomenú až na 11-krát. Aj takto žila bisexuálna umelkyňa Frida Kahlo

Lucia Mužlová

Ak predsa len neviete o koho sa jedná, určite vám odporúčam pozrieť si životopisný film Frida, v ktorom sa dozviete veľa o jej živote. Pre všetkých milovníkov umenia tu dnes máme tento článok o žene, ktorá strasti života dokázala preniesť na plátno a mohli tak vzniknúť nádherné surrealistické diela, ktoré inšpirovali mnohých iných umelcov, ale aj neumelcov.

Prostredníctvom malieb dokázala Frida dokonale zachytiť fyzické, ale aj psychické utrpenie, ktoré ju počas života postihlo. Surrealizmus nie je zrovna pre každého, no pre mňa osobne je táto žena veľkou inšpiráciou už odkedy sa pamätám. Vo veku 18 rokov mala Frida ťažkú nehodu, ktorá podľa môjho názoru z časti ovplyvnila aj jej tvorbu. Frida Kahlo svet opustila presne pred 64 rokmi, 13. júla 1954. Pripomeňme si teda jej život niekoľkými zaujímavosťami.

Kovová tyč jej prerazila slezinu, panvu, vagínu a kolízia spôsobila, že mala nohu zlomenú až na 11-krát a mala tiež ťažko poškodenú miechu. Tieto zranenia v budúcnosti negatívne ovplyvnili jej tehotenstvo a počas života niekoľkokrát potratila a taktiež trpela po celý život veľkými bolesťami. Nevzdala to a dokonca sa postavila na nohy a s pomocou paličky dokázala chodiť. Životné udalosti, aké postihli aj Fridu, umelca veľmi ovplyvňujú. Búrlivý život so všetkým, čo k nemu patrí, ovplyvnil jej brilantnú tvorbu a pomocou týchto fascinujúcich fotografií a faktov sa aj vy môžete priblížiť k tomu, čo prežívala.

Frida Kahlo (self-portrait)

Frida mala oveľa lepší vzťah so svojím otcom. Voči matke nejavila nikdy nejaké vrelé pocity. Keď bola malá, trpela detskou obrnou a ako sama tvrdila, rodičia ju rozmaznávali.

Frida navštevovala od 13 rokov Národnú prípravnú školu, kde bola jednou z 35 študentiek.

Rodičia ju poslali do inej školy po tom, čo našli nevhodnú korešpondenciu medzi ňou a jej učiteľom.

frida kahlo/self portrait

V škole sa Frida zoznámila s umelcom Diegom Riverom. Frida mala 15 a Diego 36 a navyše povesť sukničkára. Frida ho však milovala do konca svojho života.

Rodinná fotografia, na ktorej je Frida oblečená ako chlapec. Bol to spôsob ako vyjadriť svoju chlapčenskú povahu a tak trochu aj „rebelský“ čin.

Frida často maľovala autoportréty a jej najznámejšie dielo je „Dve Fridy“.

Frida pintando las dos Fridas.

V roku 1928 ukázala svoje diela Diegovi, ktorý v nej okamžite videl úžasného umelca a taktiež svoju múzu.

O ďalší rok mali svadbu a žili veľmi búrlivým životom, čo sa podpísalo aj na ich vzťahu, ktorý bol plný hádok a nevery, no aj obrovskej lásky.

Obaja sa angažovali v komunistickej politike. Frida obdivovala názory svojho manžela a obaja boli súčasťou post-revolučného hnutia známeho aj pod názvom Mexicanidad, a teda odmietali západný vplyv.

26069_380349763524_2001724_n

Frida bola výrazná sama o sebe a bola patrične hrdá na svoje zrastené obočie, tmavé vlasy a výrazné pery.

Najemotívnejšie maľby vznikali práve v období, keď potratila. Známy je najmä autoportrét s názvom „Henry Ford Hospital“.

Vo svojich denníkoch uviedla, že je na Diegovi závislá. Dokonca ho kúpala ako dieťa spolu s hračkami.

Frida mala často vzťahy s inými ženami, ale aj mužmi, na ktorých Diego žiarlil. Dokonca mali obaja vzťah s jednou a tou istou ženou, Giegovou exmanželkou. Najväčšia rana prišla, keď Frida nachytala Diega so svojou vlastnou sestrou.

Povrávalo sa, že Frida mala aféry aj s niektorými vysoko postavenými ženami a mužmi ako napríklad s Georgiou O’Keeffe, Josephine Baker, speváčkou Chavelou Vargas a fotografom Nickolasom Murayom.

797260EB

V roku 1937 Frida a Diego pomohli komunistovi menom Lev Trockij a jeho manželke a poskytli im azyl v Mexiku. Frida mala krátku aféru aj s touto známou tvárou komunistického režimu, ktorá Diegom nesmierne otriasla.

Následky nehody z mladosti boli nekompromisné. Fride amputovali niekoľko prstov na nohách a taktiež mala problém s rukami.

Hovorí sa, že Frida vypila denne fľašu brandy alebo tequily. „Pila som, aby som sa utopila vo svojej bolesti. Teraz sa tá mrcha naučila plávať,“ hovorievala Frida.

Frida je často považovaná za ikonu feminizmu, napriek tomu, že na svojom manželovi bola celý život závislá.

Foto: Wikimedia

V roku 1946 podstúpila Frida bolestivú operáciu stavcov. Búrlivý život sa podpísal aj na stave jej zubov. Vlastnila dve zubné protézy, jednu zlatú a druhú diamantovú.

Za svoj život podstúpila viac ako 30 operácií, no v roku 1953 jej museli amputovať pravú nohu.

Frida Kahlo zomrela 13. júla 1954, krátko po amputácii. Zdravotné záznamy ukazujú, že umrela na pľúcnu embóliu, no mnohí tvrdia, že sa jednalo o samovraždu predávkovaním liekmi proti bolesti. Teória o samovražde bola pravdepodobná aj na základe posledného citátu, ktorý svetu zanechala. „Dúfam, že východ z tohto sveta bude úžasný a dúfam, že sa už nikdy nevrátim naspäť.“

Jej odkaz a posolstvo však žilo ešte dlho po jej smrti a žije dodnes. Jej diela sú spájané so samotou, bolesťou, trápením a pocitom samoty. Pre mnohých je inšpiráciou a jej diela majú obrovskú hodnotu. A to nie len finančnú, ale predovšetkým umeleckú.

Pozri aj:Najlepší prázdninový tip: Vyskúšajte so svojím dieťaťom túto aktivitu a zažije leto, na ktoré bude ešte dlho spomínať

all-that-is-interesting.com

0
Komentovať