Igor Matovič zverejnil tabuľku pre všetkých rodičov: Mesačne dostanete 200 eur na dieťa

Kristína Hagarová , SITA

Foto: TASR - Pavol Zachar

Igor Matovič zverejnil na svojom Facebooku tabuľku, ktorá má rodičom pomôcť vypočítať daňový bonus na dieťa.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje na svojom Facebooku, zverejnil tabuľku, v ktorom si môžu rodičia prepočítať a njsť výšku daňového bonusu v súvislosti s hrubým príjmom rodiny a počtu detí. Daňový bonus sa zvýšil od roku 2023 pre dieťa do 18 rokov na 140 eur mesačne. Na dieťa nad 18 rokov daňový bonus stúpne na 50 eur mesačne.

Daňový bonus od nového roku stúpol

Daňový bonus na dieťa vo výške 140 eur pritom bude platiť len na roky 2023 a 2024, od roku 2025 klesne na 100 eur. Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov, ktorú schválil parlament. Dočasné zvýšenie daňového bonusu o 40 eur súvisí so zrušením krúžkovného, ktoré malo byť v sume 60 eur mesačne. Z tejto čiastky pôjde 40 eur na zvýšenie daňového bonusu a o zvyšných 20 eur sa od budúceho roka zvýši prídavok na dieťa.

Pri uplatňovaní daňového bonusu na nezaopatrené deti bude možné zohľadniť príjem oboch rodičov. Rodič, ktorý si vzhľadom na výšku svojho čiastkového základu dane nemohol počas roka uplatniť plnú sumu daňového bonusu, tak bude môcť urobiť pri podaní daňového priznania, v ktorom uvedie aj čiastkový základ dane druhého rodiča.

Igor Matovič zverejnil tabuľku

„Ako si vypočítať výšku Daňového bonusu na dieťa? Dolu v tabuľke som urobil stručný prepočet, v ktorom si viete zjednodušene nájsť výšku Daňového bonusu v závislosti od hrubého príjmu rodiny a počtu detí. V tabuľke tiež vidíte červeným sumy trápnych daňových bonusov vyplácaných Ficom a Pellegrinim … napríklad vidíte, že rodina s 3 deťmi a hrubým príjmom 1500€ mala za Fica a Pellegriniho 68€ mesačne … a teraz bude mať 420€, t.j. o 517% navyše … užívajte … lebo nekradneme a pomáhame.“

„Popri drastickom navýšení výšky daňového bonusu sme presadili aj 2 sexi zmeny pri jeho výpočte – berie sa príjem celej rodiny a narok naň majú aj rodiny s nižším príjmom (za Fica a Pellegriniho mal nárok na daňový bonus len rodič, ktorý zarobil aspoň polovičku minimálnej mzdy),“ napísal Igor Matovič.