Žijeme našťastie v krajine, ktorá má dostatok kvalitnej pitnej vody, stačí len otočiť kohútik, a je to. Napriek tomu mnohí z nás miesto obyčajnej vody preferujú minerálne vody, ktoré si kupujú každý deň v obchode. Ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, či sú aj minerálne vody pre naše telo prospešné?
Určite ste už čítali o účinkoch čistej vody na naše zdravie. Zaraďujeme však do tejto skupiny aj minerálne vody? V zásade minerálne vody, či už je reč o sýtených alebo nesýtených, sa pokladajú za zdravé, pretože väčšina z nich obsahuje veľké množstvo prospešných minerálov. Ale aj tu platí zásada, všetkého veľa škodí.
Podľa najnovšieho výskumu pitie príliš veľkého množstva sýtených vôd môže mať naopak negatívny účinok. O aké problémy sa jedná?
Sýtená voda môže spôsobovať žalúdočné problémy
Ak miesto vody pijete sýtené nápoje a teda aj minerálky, môže to spôsobiť u citlivých ľudí žalúdočné problémy ako nafukovanie, plynatosť, či dokonca tráviace problémy. Môže za to fakt, že pitím sýtených nápojov sa dostáva do žalúdka príliš veľké množstvo oxidu uhličitého, a tým pádom vznikajú tieto síce nie nebezpečné, ale zato dosť nepríjemné problémy.
Sýtená voda môže spôsobiť obezitu
Aj tu môže práve oxid uhličitý spôsobiť zväčšenie žalúdočnej steny, čo môže mať za následok oneskorený pocit sýtosti, a teda aj zvýšenú konzumáciu jedla. Najnovšie výskumy zistili, že za to môže aj takzvaný hormón hladu. Príjem veľkého množstva sýtenej vody totiž zvyšuje aj produkciu hormónu ghrelinu, ktorý podporuje hlad. Každopádne, za nárast na váhe môžu byť zodpovedný ako oxid uhličitý, tak aj tento hormón.
Minerálne vody môžu byť nebezpečné pre zuby
Ďalšie negatívne dôsledky pitia prílišného množstva minerálnych vôd môžu byť rozdielne. Niektorí odborníci totiž tvrdia, že sýtené vody môžu spôsobovať zubný kaz, naopak druhí tvrdia, že práve dúšok minerálnej vody po jedle pomáha zriediť škodlivé kyseliny. Dokonca zastávajú názor, že minerály, ktoré sa nachádzajú v niektorých minerálkach môžu pomôcť udržať zuby zdravé.
V každom prípade nepiť vôbec čistú vodu a nahrádzať ju len minerálnou vodou odborníci neodporúčajú a hlave ak máte citlivý žalúdok. Vo všeobecnosti však nemajú proti pitiu minerálok žiadne výhrady.
Samozrejme je tiež dôležité aby sme si vybrali správnu minerálnu vodu s množstvom vyvážených hodnotných minerálov. Najlepšie urobíte, keď ich budete striedať. Stavte na vody zo Slovenska, ktoré patria k jedným z najkvalitnejších vôd na svete. Máte nejakú obľúbenú, ktorú preferujete? Ak áno, prečo? Podeľte sa s nami o váš názor v komentároch.
Pozri aj: Zabudnite na škaredé umelé nechty. 38 príkladov toho, ako by mali vyzerať ruky každej jednej dámy
Zuzu, bunte.de
Nahlásiť chybu v článku