Kedy sa konečne zbavíme respirátorov v interiéri? Minister zdravotníctva to povedal jednoznačne

TASR

Foto: unsplash

Epidemiologická situácia na Slovensku sa zlepšuje. Klesá počet pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19, počet hospitalizovaných pacientov, ako aj počty denných príjmov v nemocniciach.

Menej je tiež ľudí vyžadujúcich umelú pľúcnu ventiláciu a klesá aj počet výjazdov sanitiek. Po rokovaní vlády o tom v stredu informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Počty pozitívnych prípadov podľa jeho slov klesajú pri PCR i antigénovom testovaní. „Až na bratislavské okresy klesá aj sedemdňová incidencia,“ priblížil minister.
Subvariant omikron BA.2. bol podľa posledných údajov prítomný v takmer 90 percentách sekvenovaných vzoriek.

Kedy prestaneme nosiť respirátory?

„V tejto chvíli je prítomný určite v takmer 100 percent sekvenovaných vzoriek,“ skonštatoval Lengvarský. Počet výjazdov sanitiek celkovo klesá, pričom v niektorých krajoch je situácia stabilná. „Aktuálne je v nemocniciach 1908 pacientov, UPV takisto klesá na dnešnú úroveň 60 pacientov,“ priblížil. Dodal, že pacienti s primárnou diagnózou COVID-19 majú menej ako polovičné zastúpenie v rámci hospitalizácií.

„Výrazne stúpa počet pacientov, u ktorých bol COVID-19 diagnostikovaný ako druhá diagnóza,“ ozrejmil. Lengvarský dodal, že v súvislosti s prípadným ďalším uvoľňovaním opatrení má vo štvrtok (7.4.) zasadnúť konzílium odborníkov. „Na stole“ je podľa neho otázka potreby nosenia rúšok resp. respirátorov v interiéroch. „Treba rátať s tým, že na miestach, ako sú nemocnice či zariadenia sociálnych služieb, budú naďalej potrebné,“ dodal.

1
Komentovať