Klimatizáciu zapínajte aj v zime, a ak neviete naštartovať, zapnite diaľkové svetlá. Toto je 10 vecí, ktoré vás v autoškole nikto nenaučí

Monizz

Nie je vodič ako vodič. Niekto vie dobre jazdiť od samého začiatku a má to takpovediac v krvi. Niekomu zasa šoférovanie robí mierne problémy, no s troškou času a skúseností sa to napraví. Nech ste už akokoľvek dobrý vodič, prešľap nie je známkou slabosti. Naučte sa predvídať a zapamätajte si tieto tipy, ktoré vám v žiadnej autoškole nikto nikdy nepovie.

Článok pokračuje pod videom ↓
pexels.com

Kedy sú zrkadlá správne nastavené?

Spätné zrkadlá sú základ, ktorý si musíme nastaviť pred každou jazdou, obzvlášť ak sa o auto delíme s partnerom. Ak máte totiž zrkadlá nastavené nesprávne, zobrazí sa vám tzv. mŕtvy bod. Slepá škvrna je časť cesty, ktorú práve nevidíte. Zrkadlá sú nastavené správne, ak vidíte v pravom, ľavom, aj vnútornom zrkadle celú cestu za vami, vrátane bočných pruhov.

Naučte sa cítiť kolesá

Ak sa chcete vyhnúť jamám na ceste, stačí, ak budete cítiť, kde sú vaše kolesá. Vezmite prázdnu plastovú fľašu, stúpte na ňu nohou a položte ju na cestu pred seba. Teraz po nej prejdite ľavým a potom aj pravým kolesom. Nechajte si otvorené okná, aby ste počuli zvuk. Cvičte, pokým si nebudete celkom istý, kde sa kolesá nachádzajú.

pexels.com

Parkujte pomocou okien a zrkadiel

Ak parkujete kolmo, zastavte hneď ako uvidíte v bočnom zrkadle obrubník. Teraz volant vyrovnajte a doparkujte.

Pozor na vodu

Ak vás počas cesty chytil dážď, spomaľte a snažte sa cestovať bez manévrovania či meniacej sa rýchlosti. Pri rýchlej jazde v daždi na mokrej vozovke si totiž môžete zarobiť na problém nie s haváriou, ale so zapaľovaním. Ak sa do zapaľovacieho systému dostane voda, motor sa zastaví. Pri návaloch vody môže dôjsť k tzv. aquaplaningu – auto stratí trakciu a vy na oplátku stratíte nad vozidlom kontrolu. Aby ste predišli zbytočným problémom, po zastavení vysušte brzdy. Najprv pridajte nasucho plyn, potom niekoľkokrát po sebe stlačte brzdový pedál. Trenie spôsobí dostatočné teplo, voda sa odparí a brzdové doštičky sa vysušia.

pexels.com

Pozor na manévre väčších vozidiel

V autoškole nás učili predvídať. To však neplatí len na auto pred nami a nanajvýš za nami. Očkom by ste mali sledovať aj autá pred autom idúcim pred vami. Ak sa začnú radiť z pruhu do pruhu, zbystrite pozornosť a buďte pripravení brzdiť.

Zapínajte klimatizáciu

Klimatizáciu len málokto používa napríklad v zime, no ak ju v aute máte, je dôležité ju zapínať pravidelne, hoci len na krátku dobu. Chladiaca kvapalina môže vytiecť a trubky ostanú suché.

pexels.com

Zaťahujte ručnú brzdu

Mnohí sme sa učili, že ak nestojíme v kopci, ručnú brzdu netreba zaťahovať. Ručný brzda by sa však mala zaťahovať pravidelne, a teda je dobré si na to navyknúť aj v prípade, že stojíte na rovine. Jedinou výnimkou sú dni, kedy mrzne alebo hrozí, že mrznúť bude.

Pozor na spomaľujúce autá

Ak zbadáte, že auto vo vašom alebo vedľajšom pruhu spomaľuje, spomaľte automaticky aj vy. Je možné, že pred sebou vidí prechádzajúce zviera, prekážku alebo chodca, ktorého vy v zornom uhle nemáte možnosť vidieť. Keď nespomalíte, ľahko môžete zapríčiniť nehodu.

pexels.com

Nenechajte sa oklamať ilúziou

Na rovných rýchlostných cestách alebo diaľniciach je pravdepodobné, že sa vám vaša rýchlosť ani nezdá. Naoko sa zdá, že idete dvakrát menšou rýchlosťou, než v skutočnosti. Dávajte si na to pozor.

Kolesá vždy vyrovnávajte

Pri parkovaní alebo státí so zapnutým motorom kolesá vždy vyrovnávajte. Ak by do vášho vozidla niekto narazil, pôjde len rovno. Ak však budete mať kolesá pri státí otočené do strán, najmä doľava, pri náraze buchnete s veľkou pravdepodobnosťou aj ďalšie auto. To platí najmä pri státí v kolónach na diaľniciach.

pexels.com

Pozri aj: Aktuálne: Moderátora Borisa Prša po kolapse previezli do nemocnice, kde bojuje o život

zdroj: babskeveci.sk (M), brightside.me

Najnovšie články