Kontroverzná reklama mala búrať stereotypy. Namiesto toho prišla vlna kritiky a to kvôli tejto jednej veci

Monika Miková

Foto: Instagram/nikewoman

Veľakrát v televízií vidíme rôzne scény, či už v reklame, alebo samotnom filme, alebo v seriáli. Pýtame sa sami seba: „čo je cez čiaru a čo je ešte prípustné?“ Nedávno prišla spoločnosť Nike s reklamou, ktorá u mnohých ľudí vyvolala pobúrenie. Sme zvedaví, ako to zhodnotíte vy.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Annahstasia™ (@annahstasia) on

Ľudské telo si prirodzene vyvinulo ochlpenie. Prečo ho ale vlastne máme? Dôvod nie je striktne jasný dodnes. Niektorí tvrdia, že jeho funkcia je ochranná, aby nedochádzalo k poškodeniu citlivých častí tela, napríklad trením. Dôvodom výskytu chĺpkov okolo pohlavných orgánov je udržanie prirodzenej flóry intímnych partií. Podľa odborníkov ochlpenie poskytuje určitú ochranu aj pred baktériami. Väčšina zdrojov ponúka vysvetlenie i v súvislosti s feromónmi. Ochlpenie teda udržiava vône, ktoré produkuje telo, aby pritiahlo partnera opačného pohlavia.

Vlna kritiky

Pobúrenie v kruhoch niektorých ľudí spôsobila spoločnosť Nike. Vo svojej reklame propagujúcej športovú spodnú bielizeň modelka pózovala so zdvihnutou rukou, kde sa objavili jej chĺpky v podpazuší. Prirodzenosť každej ženy i muža sa tak stretla s veľkou kritikou.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Annahstasia™ (@annahstasia) on

Ženy v súčasnosti podliehajú enormnému tlaku spoločnosti, zakladajúcemu sa na požiadavkách ich výzoru. Niektoré z týchto požiadaviek sa stali určitými štandardmi, ktoré mnohý považujú za úplne bežné. Preto ak sa nejaké správanie líši od tohto štandardu, považuje sa za poburujúce, neakceptovateľné, zvrátené resp. danú osobu považujeme za zástankyňu názorového prúdu. Smutné je, že vlnu kritiky si odniesla nielen spoločnosť, ale i samotná modelka s nigérijskými koreňmi Annahstasia.

Názory, ktoré sa objavili pod fotografiami

 

View this post on Instagram

 

A post shared by NikeWomen (@nikewomen) on

„Prečo? Potrebuješ si oholiť podpazušie..fuuuuj.“

„Toto je skutočne nechutné.“

„Všetky ženy majú slobodnú vôľu, ale to neznamená, že budú pridávať takéto fotografie. Každý nech si hľadí svoje, nechcem vidieť chlpaté podpazušia na vašej stránke. Môžete to zmazať?“

„Nie!!! Zastavte to!! Je to nechutné. Nechápte ma zle prosím, táto žena je skutočne statočná, keď vyšla von s takouto fotkou, ale je to strašné. Nie je to v poriadku. Zastavte tieto feministické hlúposti. Sú rôzne veci, ktoré môžu ženy robiť, ale vyzerať nechutne medzi ne nepatrí. Chápem že je to prirodzené, ale nie je to cool. Chcel by som vidieť všetkých tých ľudí, čo tvrdia aké je to skvelé, prirodzené, feministické, akoby odišli z domu aspoň zo štipkou ochlpenia inde ako na hlave.“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Annahstasia™ (@annahstasia) on

„Je to nechutné. Ako žena nechcem vidieť fotografie neoholeného podpazušia. Holenie je o dobrej hygiene, nie je to o tom, že zastávate určité stanovisko, že si vo svete môžte robiť čokoľvek. Skutočne si môžte robiť, čo len chcete, ale nechcem vidieť reklamy podobného typu. Prepáčte, ale toto je skutočne zlá myšlienka.“

„Ženy, ktoré si neholíte podpazušie, prajem vám veľa šťastia v hľadaní si manžela.“

Čo si o týchto názoroch myslíte vy? Urobila spoločnosť Nike chybu s reklamou? Alebo nesúhlasíte s kritickými názormi ľudí?

1
Komentovať