Korunovácia kráľa Karola bude vyzerať tak, ako nikto nepredpokladal. Na tieto veci môžete zabudnúť

Kristína Hagarová

Foto: TASR/AP

Korunovácia kráľa Karola má prebehnúť budúci rok a hovorí sa o tom, že sa bude konať približne okolo dátumu, kedy bola korunovaná kráľovná Alžbeta. Bude však výrazne rozdielna. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa portálu Daily Mail kráľ Karol chce, aby jeho korunovácia udávala moderný a efektívny tón, ktorý chce preniesť aj do svojho vládnutia. Má trvať len niečo cez hodinu, miesto klasických troch hodín. Zároveň bude mať oveľa menej rituálov, ktorým už mnohí ľudia nerozumejú, no stále chce, aby si to zachovalo pompéznosť a majestátnosť.

Foto: Instagram (theroyalfamily)

Korunovácia bude iná

Bude však oveľa rozdielnejšia, oproti tej, ktorú mala kráľovná Alžbeta v roku 1953. Zoznam hostí bude pravdepodobne znížený z 8 000 pozvaných na 2 000, pričom chýba množstvo šľachticov a poslancov. Taktiež aj oblečenie bude menej formálne a staroveké a náročné rituály budú odstránené. Veľmi dôležitú úlohu tiež zohrá aj princ William.

Foto: TASR/AP

Jednoduchší obrad

Chcú pripraviť jednoduchší, kratší a rozmanitejší obrad, ktorý odráža modernú Britániu. Kráľ veľmi dobre vie, že svet sa za posledných 70 rokov zmenil. Bude tiež nábožensky a kultúrne pestrejšia, určená pre modernejšie publikum. Samozrejme, niektoré rituály zostanú zachované, ako napríklad pomazanie panovníka.

Budú zrušené aj ďalšie dlhé tradície, ktorým by ľudia nerozumeli a boli by zbytočne únavné. Ďalšie detaily budú pravdepodobne odhalené už čoskoro.