Kúrite v tomto období pravidelne? Hasiči varujú, že si špeciálne treba dávať pozor na túto jednu vec, vydali aj výstrahu

Lucia Mužlová

Foto TASR - KR HaZZ v Trnave

Len pred pár dňami Slovensko zasiahla smutná tragédia. Rodina trávila víkend na chalupe vo Valaskej Belej, ktorá bola za pár minút celá v plameňoch. Žiaľ, tento prípad si vyžiadal aj obeť, staršieho muža, ktorý zahynul pri záchrane svojho malého vnuka a mladého manželského páru. Aj preto sú nasledujúce informácie veľmi dôležité.

Článok pokračuje pod videom ↓

Hasiči s príchodom vykurovacieho obdobia tradične evidujú aj viac výjazdov k požiarom v rodinných a bytových domoch. Preto odporúčajú predovšetkým skontrolovať stav vykurovacích telies ešte pred ich použitím, inštalovať ich podľa návodu výrobcu, dbať na ich kontrolu počas prevádzky, vysypávať popol do nehorľavých nádob a dodržiavať predpisy pre skladovanie a používanie horľavých látok.

„Najčastejšími príčinami vzniku požiarov v domoch sú nevyhovujúci technický stav dymovodov a komínov, nesprávna inštalácia, obsluha alebo zlý technický stav vykurovacích telies,“ uviedla hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) SR Zuzana Farkasová.

Foto TASR – KR HaZZ Trnava

Okrem toho je tiež častým dôvodom vzniku požiaru nedbalosť a neopatrnosť pri manipulácii s otvoreným ohňom, horľavinami či žeravým popolom. „V minulom roku bolo najčastejšou príčinou vzniku požiarov v rodinných domoch vyhorenie sadzí, pri ktorom vzniklo až 508 požiarov,“ tvrdí Farkasová.

Hasiči preto zdôrazňujú, že je dôležité vykurovať správnym palivom. „Spaľovaním domáceho odpadu, plastov a iných vysoko horľavých látok sa zvyšuje riziko vzniku požiaru a dochádza k znečisteniu ovzdušia,“ pripomína hovorkyňa Prezídia HaZZ.

Tiež treba zabezpečiť pravidelné čistenie a kontrolu komínov odborníkmi. Pri kontrole vykurovacích telies je vhodné v prvom rade zamerať pozornosť na stavebné prevedenie, funkčnosť a to, či nedošlo k prehoreniu materiálu a jeho následnému poškodeniu.

Pri plynových spotrebičoch by mal majiteľ dbať na čistotu komínových prieduchov, na zabezpečenie dobrého ťahu komína a dodržiavať revízne prehliadky, aby nedošlo k úniku plynu do okolia.

Netreba tiež zabúdať na správne uskladnenie paliva. V tesnej blízkosti kotlov, kachlí a krbov nesmú byť uložené žiadne horľavé látky. Pri kúrení môžu odlietať žeravé častice a spôsobiť požiar.

Pozri aj: POZOR: Volajú vám neznáme čísla s touto požiadavkou? Nikdy nereagujte, ide o premyslený trik podvodníkov

Lucia M., TASR

Najnovšie články