Ľudia panikária, že vedci z NASA zmenili znamenia zverokruhu. Všetko je ale celkom inak

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

V posledných dňoch sa vo veľkom hovorilo o tom, ako NASA zmenila znamenia zverokruhu. Napriek tomu, že si to mnohí ľudia začali všímať, NASA má k tomu vlastné stanovisko.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uviedli na svojej stránke, je potrebné poznamenať, že astronómia nie je astrológia. Správa sa objavuje už niekoľko rokov a stále sa nájdu takí, ktorí tvrdia, že NASA zmenila dátumy na zverokruhu. Jediné, čo urobili, je komplikovaný výpočet.

Astronómia je veda, ktorá sa zaoberá všetkým vo vesmíre. Astronómovia a ďalší vedci tvrdia, že hviezdy sú vzdialené množstvo svetelných rokov a nemajú žiadny vplyv na bežné činnosti ľudí na Zemi.

Astrológia nie je astronómia

Astrológia je naopak presvedčenie, že polohy hviezd a planét môžu ovplyvniť rôzne udalosti. Nie je však považovaná za vedu. Astrológia prišla s niekoľkými symbolmi, ktoré predstavujú jednotlivé súhvezdia, ktoré súvisia so zverokruhom. Podľa astrológie každá časť v mesiaci predstavuje určité znamenie zverokruhu, ktoré vás v deň vášho narodenia ovplyvňuje. Imaginárna línia ukazuje na rôzne hviezdy počas jednej cesty Zeme okolo Slnka, teda jedného roka.

Zverokruh je starý tisíce rokov

Babylončania už viac ako 3 000 rokov dozadu rozdelili zverokruh na 12 rovnakých častí. Vybrali si 12 súhvezdí, jedno pre každé znamenie. Keďže Zem obieha okolo Slnka, zdá sa, že Slnko prechádza každou z 12 častí zverokruhu. Babylončania mali už vtedy 12-mesačný kalendár založený na fázach mesiaca. Každý mesiac mal kúsok zo zverokruhu. Avšak, aj podľa starých príbehov mali vo zverokruhu 13 znamení, no nakoniec jedno vynechali, to je Hadonos.

Prečo vznikol posun?

Celý posun vznikol kvôli tomu, že zemská os nesmeruje úplne rovnakým smerom. Súhviezdia majú rôzne veľkosti a tvary, takže je to všetko veľmi individuálne. Napríklad Panna má v roku až 45 dní, ale Škorpión len 7. Babylončania jednoducho „odignorovali“ skutočnosť, že Slnko prechádza 13 súhvezdí a nie 12, pretože chceli, aby mali rovnaké množstvo času. NASA teda žiadne znamenia zverokruhu nezmenila, jednoducho len vypočítala, ako to skutočne je.

Foto: unsplash

Posunulo sa aj vaše znamenie?

Ak vás však predsa len zaujíma, ako sa posunuli znamenia zverokruhu, pokiaľ sa do neho vloží trináste znamenie, ktoré sa Babylončania rozhodli ignorovať, tu je zoznam znamení, ktoré zodpovedajú súčasnej dobe. Toto ale neznamená, že sa mení oficiálne značenie zverokruhu a ich dátumov. NASA teda nezmenila znamenia zverokruhu, ako tvrdia nohé stránky.

 • Kozorožec: 20. január až 16. február
 • Vodnár: 16. február až 11. marec
 • Ryby: 11. marec až 18. apríl
 • Baran: 18. apríl až 13. máj
 • Býk: 13. máj až 21. jún
 • Blíženci: 21. jún až 20. júl
 • Rak: 20. júl až 10. august
 • Lev: 10. august až 16. september
 • Panna: 16. september až 30. október
 • Váhy: 30. október až 23. november
 • Škorpión: 23. november až 29. november
 • Hadonos: 29. november až 17. december
 • Strelec: 17. decembra až 20. január
Foto: unsplash

Astrológovia v tom majú jasno

Hadonos je jedno z prvých súhvezdí, ktoré objavil Ptolemaios. Je väčšinou zobrazený ako veľký, mocný muž, ktorý drží veľkého hada. Ešte v roku 2011 sa diskutovalo o tom či astrológovia zaradia toto znamenie ako tretie znamenie zverokruhu. Robili rôzne štúdie, nakoniec sa však zhodli v tom, že to nie je významné. Povedali, že nebudú meniť niečo, čo nám dali pred tisíckami rokov.

Najnovšie články