POZOR: V Európe sa rozširuje nebezpečný hmyz, ktorý môže prísť aj na Slovensko

Kristína Hagarová

Ilustračné foto: unsplash

V Európe sa rozširuje nebezpečný hmyz, ktorý sem prišiel z Ázie pred niekoľkými rokmi. V dôsledku medzinárodného obchodu a globálneho otepľovania sa objavuje už aj v Nemecku, Francúzsku či Taliansku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál Imeteo, ázijský tigrí komár sa už objavil severnejšie, v západnom Nemecku. Prenáša smrteľné choroby, čo je hlavný dôvod, prečo je nebezpečný. Môže prenášať rôzne tropické vírusové choroby, napríklad maláriu, horúčku dengue, no aj veľmi nebezpečný vírus Zika. Aby mohol tento vírus komár preniesť, musia byť teploty stabilné 14 dní a vyššie ako 27 °C.

Ako ho spoznáte?

V tomto prípade však nie je dôvod na strach, pretože nie je bežné, aby boli po dobu dvoch týždňov takéto vysoké teploty v Európe. Odborníci však prepdokladajú, že čím budú zimy miernejšie, tým sa bude presúvať do strednej Európy, vrátane Slovenska.

Podľa portálu ich môžete spoznať tak, že vyzerajú ako 10-milimetrové komáre, avšak majú pruhované čiernobiele telo. Ide o invazívny druh z Indie, ktorý však môže prežiť všade vo svete v pomerne teplých klimatických podmienkach. Prezimovať môžu v skleníkoch, na povalách a podobne.