Toto by ste mali vedieť, ak chcete predísť starnutiu pokožky v oblasti očí, krku a dekoltu! Pomoc nájdete aj v prírodnej lekárni

Lucia Mužlová

Telo ženy sa počas života mení a prechádza rôznymi fázami. Nie vždy sa nám to páči, no príroda si to tak zariadila. Slovo menopauza je pre mnohé ženy strašiakom. Možno si ešte spomeniete na Samanthu zo seriálu Sex v meste, ktorá sa neskutočne bála starnutia a práve menopauzy. Je ale príkladom ženy, ktorá to zvládla so cťou a hrdosťou a vy môžete ísť v jej šľapajach. Pri menopauze je dôležité vedieť, ako sa o seba a svoje telo správne starať.

Článok pokračuje pod videom ↓
hbo.com

U ženy menopauza začína vo veku 45 až 55 rokov. Aktivita vaječníkov sa znižuje, čo má za následok hormonálne zmeny v našom tele. Práve vtedy môžeme byť náladové, môžeme horšie znášať výkyvy teplôt a môže sa meniť aj naša hmotnosť. Pomoc môžeme nájsť napríklad aj v prírode.

Pomoc nájdete v prírodnej lekárni

Mnohé ženy si v tomto období výrazne pochvaľujú bylinky. Čaje zo šalvie, ďateliny, prasličky alebo odvar z ľanových semienok, to všetko sú prírodné liečivé poklady, po ktoré nemusíme chodiť ďaleko. Ľanové semienka môžete konzumovať aj bez varenia, stačí ich namočiť, prípadne najskôr ešte pomlieť. Keď sa trochu napijú vody, získajú gélovú konzistenciu podobne ako chia semienka.

pixabay.com

Bylinky zatočia nielen s fyzickými príznakmi ako sú návaly a potenie, ale pomôžu vám aj z príznakmi psychickými. Ak sa v noci potíte viac ako je bežné, vyhľadajte senovku. Najnovšie štúdie ukázali, že senovka pomáha znížiť nočné potenie až o 57%. Rastlinka s názvom ploštičník hroznovitý vám možno nebude celkom známa, no vedzte, že je to skutočný zázrak z prírodnej lekárne. Pomáha zmierňovať príznaky menopauzy a pomáha aj pri menštruačných kŕčoch.

wikimedia.org

Počuli ste napríklad o ženskom ženšene? Ak neviete, o čom je reč, mali by ste sa poobzerať po angelike čínskej. Vo východných kultúrach túto rastlinku poznajú už celé tisícročia a pomáha s prietokom krvi, imunitou a taktiež zlepší vašu pleť.

Zmení sa s menopauzou aj moja pleť?

vichy.sk

Nedávno som aj ja dostala kompliment na svoju žiarivú pleť.

Začala som skúšať sérum pre zrelú pleť Neovadiol, ktorý má príjemný chladivý efekt a vyskúšať si ho môžete aj vy.

Tiež ma trápilo, že moja pleť už nie je v stave, ako keď som mala dvadsať či tridsať. Sérum som používala asi mesiac na noc. Najkrajšie je, že sa cítim dobre a všimlo si to aj moje okolie.

Ako na to?

vichy.sk

Žiadna žena nechce vyzerať na svoj vek. Počas menopauzy sa nám môže zdať naša pleť tenšia, suchšia, mdlá a akoby bez života. Tomuto však môžeme šikovne zabrániť, len musíme samé sebe venovať viac času. Na konci dňa pred spaním je dôležité pokožku dobre vyčistiť. Pomôcť vám môžu čistiace gély, odličovacie mlieka ale aj rôzne termálne a micelárne vody. Keď je pleť čistá, nanášame sérum, ktoré necháme trochu splynúť s pleťou. Potom prichádza nočný a očný krém.

Ak chcete svoje sérum vyskúšať aj vy, KLIKNITE SEM.

Ak si myslíte, že ráno stačí naniesť make-up, prípadne denný krém a ísť do práce, mýlite sa. Čistenie pleti po zobudení je rovnako dôležité ako večer. Ja si ráno pleť osviežim vlažnou vodou, dočistím a až potom nanášam denný krém. Nikdy nezabúdajte na ranné čistenie pleti. Počas noci sa totiž pleť mastí, môžu sa nám upchávať póry a taktiež tvoriť drobné pupienky.

Raz alebo dvakrát do týždňa by sme našej pleti mali dopriať peeling, ktorý odstráni odumreté časti pokožky a zanechá ju jemnú, hebkú a vyživenú. Pri starostlivosti nezabúdame ani na krk a dekolt. Toto sa v našej rodine uznávalo takmer ako jedno z Božích prikázaní! Takýto postup praktizujem sama už niekoľko rokov a výsledky sú naozaj viditeľné.

vichy.sk

Nemyslite hneď na najhoršie. To, že sa momentálne nachádzate v menopauze hneď neznamená, že priberiete, zhorší sa vám kvalita nechtov a vlasov. Čo sa s našim vekom mení a pozorujeme to každý deň, keď sa pozeráme do zrkadla, je naša pleť. Dámy v najlepších rokoch by si mali pravidelne dopriať tvárovú gymnastiku a jemnú masáž. Stačí, keď si pleť vyčistíte a nanesiete krém alebo sérum.

Tvárová gymnastika vôbec nie je taká náročná ako gymnastika klasická. Nezapotíte sa pri nej a stačí vám len pár minút cvičenia denne. Pred spaním a po nanesení krému alebo séra sa skúste na chvíľu opäť stať dieťaťom a v zrkadle si precvičte tie najšialenejšie grimasy. Výsledky sú viditeľné, ak cvičíte pravidelne, ko to už býva zrejme pri každom cvičení.

Ako prežiť zmeny nálad?

pinterest.com

Práve v tomto období žena prežíva zmeny, ktoré vo veľkej miere ovplyvňujú aj jej psychické zdravie. Časté sú zmeny nálad, úzkosti, nespavosť a nepokoj. Bylinkové čaje by sme mali piť vždy, keď sa potrebujeme trochu upokojiť. Ak chcete potešiť svoje telo a dušu, doprajte si prechádzky v prírode, choďte napríklad do divadla a pokojne sa so svojimi ťažkosťami zverte najlepšej kamarátke. Nájdete v nej oporu a možno vám prezradí aj nejaké babské rady, ktoré sú vždy na nezaplatenie. Menopauza je normálna, presne ako puberta.

Nezabúdajte žiť zdravo

Zelenina a ovocie obsahujú mnoho vitamínov, minerálnych látok a prvkov, ktoré výrazne znižujú negatívne príznaky klimaktéria. Pravidelne by ste si mali dopriať aj nejakú športovú aktivitu a vyhýbať by ste sa mali napríklad aj mäsu. Dopriať si ho samozrejme môžete, no ako sa hovorí, všetko s mierou. Skúste napríklad jogu, vďaka ktorej budete nielen ohybné, ale pri cvičení si oddýchne aj vaša myseľ. Dodržujte pitný režim, doprajte si zvýšené množstvo vitamínu D a snažte sa zbaviť zlozvykov, ako je napríklad fajčenie.

pexels.com

Menopauza je súčasťou života každej ženy. Ak pociťujete akékoľvek z týchto príznakov, mali by ste sa v prvom rade poradiť so svojim lekárom. Hlavne sa nebojte o tom rozprávať. Len vtedy sa budete cítiť naozaj dobre a sebavedomo. Poznám mnoho žien, ktoré túto fázu zvládli dobre a samé tvrdili, že je to celkom fajn. Starosti vystriedali radosti v podobe vnúčat, zrazu mali dostatok času na seba a svoje aktivity. Ak máte z menopauzy strach, aj činnosti spomínané vyššie by vám celú situáciu mali výrazne uľahčiť. My vám držíme palce.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.)