5 trikov od skúsených rodičov, ktoré fungujú aj na to najtvrdohlavejšie dieťa. Stačí, ak mu poviete, aby…

Banana

Rodičia to s deťmi často nemajú vôbec ľahké, ba niekedy sa dá hovoriť až o zúfalých situáciách. Jedným z príkladov je detská neposlušnosť a tvrdohlavosť. Samozrejme, títo malí človiečikovia situáciu vo svojom svete vnímajú inak ako dospeláci, preto je potrebný špecifický prístup. Ak vám už tvrdohlavosť vašich detí prerastá cez hlavu, osvojte si niekoľko skvelých trikov, ako si s nimi hravo poradiť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako bojovať s tvrdohlavosťou u detí? Bitka nie je určite správna cesta a tiež už iste viete, že krikom docielite len väčší hnev, plač alebo strach, tým pádom sa tento prístup tiež neodporúča. Ako deti zvládať oveľa jednoduchšie?

Neviete ho prinútiť sa pohnúť

Nikto presne nevie, čo sa v danom momente odohráva v detskej hlave, no isto ste sa už stretli so situáciou, keď vaša ratolesť znenazdajky odmietne pokračovať v chôdzi. Jednoducho sa zatne v strede cesty, pred prechodom alebo pred schodmi a odmieta s vami ísť ďalej. Krikom a nútením, aby vám dalo ruku, pretože to je jeho povinnosť, nič nedosiahnete. Skúste dieťaťu navrhnúť výmenu rolí.

pixabay.com

Namiesto vyhlásenia, že ak idete cez prechod, musí vás držať za ruku zvoľte inú verziu. Navrhnite mu, či by nebolo také dobré a nepreviedlo vás cez prechod. Požiadajte ho o pomoc, tvárte sa, že ste v inej pozícii. Dieťa sa veľmi rýchlo a nadšene vcíti do tejto novej hry, kde má ono úlohu rodiča.

Dieťa si odmieta pripustiť trest

Dieťa vás nahnevalo a za trest malo večer stráviť zavreté vo svojej izbe premýšľaním o tom, kde urobilo chybu? Mnoho detí odmieta svoj trest prijať a protestuje tak, že trest ignoruje. Nenechajte sa vytočiť. Zahrajte sa na sudcu a dieťaťu jasne vysvetlite, v čom pochybilo. Musíte mu objasniť, že za každé porušenie pravidiel je jednoducho trest, a tak to býva aj vo svete dospelých. Aby nemalo dojem, že je celý svet proti nemu, dajte mu na výber.

pixabay.com

Vysvetlite dieťaťu akú chybu urobilo a aké následky to bude mať. Rozprávajte sa s ním ako s rozumným človekom a predložte mu váš návrh. Buď strávi večer vo svojej izbe bez televízie/mobilu/počítača alebo vám napríklad dá časť svojich úspor/bude sa musieť vzdať svojej hračky a podobne. Ak nastavíte tresty tak, aby bol vami preferovaný trest „ľahší“ a druhá možnosť pre dieťa menej prijateľná, dosiahnete to, čo ste chceli a zároveň bude mať dieťa pocit, že malo na výber.

Odmietanie jedla

Mnoho detí odmieta jesť polievku alebo druhé jedlo a plače, pretože by mu bolo po chuti dať si obľúbené sladkosti. Ak sa dieťaťu vyhrážate alebo naň kričíte, že ak nezje polievku nebude jesť nič sladké, je v strese a na vaše „nie“ odpovedá svojím trucom. Nastavte dieťa na vlnu hry a súťaže. Deti to milujú.

pixabay.com

Už pri náznaku jeho nechuti mu ponúknite obchod. Vyhláste súťaž. Kto zje plný tanier polievky, získava ako dezert chutný koláč. Súťaže, výzvy a vidina výhry je pre dieťa lákavá. Uvidíte, v akom rekordne krátkom čase ostane jeho tanier prázdny.

Nechuť k raňajkám

flickr.com

Veľa detí nemá ráno apetít a zatiaľ čo vy ste v rannom zhone, dieťa sa doslova len špára vo svojej kaši a väčšina jedla ostane nedotknutá. Sadnite si k nemu aspoň na chvíľu a vyhláste zaujímavú hru. „Skús hádať. Koľko lyžíc kaše ti ostalo v tanieri? Poďme to spočítať!“ Dieťa bude počítať každé sústo bez toho, aby si uvedomovalo, že zjesť raňajky je skôr povinnosť.

Hystéria pri obliekaní

maxpixel.freegreatpicture.com

Mnoho detí sa odmieta obliekať, a ak sa práve ponáhľate na návštevu alebo nejaké podujatie, môžu vám veľmi rýchlo prasknúť nervy. Ak na dieťa kričíte a vyhrážate sa mu, že prídete neskoro, nie je to nič platné. Takýmto veciam deti neprikladajú veľkú váhu. Pravdepodobne preto bude sedieť ďalej na posteli a trucovať alebo plakať. Znovu vyhláste hru. „Stavím sa, že sa nedokážes obliecť so zaviazanými očami!“ Dieťa sa s radosťou zapojí do takejto hry a bude vám chcieť dokázať, že aj bez zraku to dá expresne rýchlo. Hry sú jednoducho najlepším spôsobom, ako s deťmi jednať.

Aké triky používate pri výchove vy? Poraďte ďalším čitateľkám a podeľte sa s nami o vaše osvedčené rady v komentároch.

Pozri aj: Vychovávate syna? Venujte 30 sekúnd tomuto úprimnému a srdcervúcemu odkazu, ktorý mamička venovala celej spoločnosti

zdroj: Jana, adme.ru

Najnovšie články