Meteorológovia zverejnili novú predpoveď pre zimu 2022/2023. Toto milovníkov snehu určite nepoteší

Kristína Hagarová

Foto: archív TASR (Adriána Hudecová)

Jeseň 2022 patrí k historicky najteplejším jeseniam, aké kedy boli. Do jej konca zostáva pár dní a už čoskoro nastupuje zima. Meteorológovia zverejnili novú predpoveď, ktorá však mnohých ľudí príliš nepoteší.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informoval portál Imeteo, už tento týždeň sa počasie zmení a čaká nás výrazné ochladenie. Na túto ročnú dobu je to však bežné a na konci týždňa sa dostaneme do teplotného priemeru. Už v druhej polovici novembra sa tak mnohí ľudia môžu tešiť na prvé snehové vločky. Ochladí sa hlavne s príchodom víkendu, kedy by sa mali teploty pohybovať na rozmedzí od +2 do +9 °C a v noci sa môžeme pripraviť aj na mráz.

Prichádza ochladenie

V druhej polovici týždňa prídu aj zrážky, ktoré prinesú sneženie na hory, ale do nižšie obývaných oblastí. Počasie by teda na konci novembra malo byť teplotne priemerné. Mimoriadne teplé dni sa skončili a bude potrebné aj poriadne kúriť. Predpoveď na vzdialenejšie obdobie je stále ešte neistá a presnú predpoveď tak skoro vedieť určite nebudeme. Ak teda meteorológovia vychádzajú z dlhodobých predpovedí, čaká nás teplotne nadpriemerná zima.

Foto: unsplash

Zima by mala byť teplejšia

December by mal byť v našej oblasti o +0,5 až +1 °C teplejší, ako je dlhodobý priemer. Január by mal patriť k relatívne priemernému zimnému mesiacu. Priemerná januárová teplota by mala byť len slabo nad normálom, do +0,5 °C. Avšak, práve február by mal byť najteplejším mesiacom. Teplota by byť až o +1 až +1,5 °C vyššia, ako je priemer. Podľa amerického modelu sa očakáva teplejšia zima a priemerné teploty s odchýlkou ľahko cez +1 °C.

Nadpriemerne teplé počasie sa očakáva aj v jarných mesiacoch nového roka. Podľa predpovedí by tak mala byť zima 2022 zrážkovo priemerná a teplotne nadpriemerná. Sneženie príde aj do nižších polôh, no prevládať by mal skôr dážď. Čo sa týka teplôt, pohybovať by sa mali od -2 do +5 °C.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk