Žijeme v dobe, kedy na internete môžeme nájsť naozaj poriadne bizarnosti. Príkladom toho je aj naturalistka zo Švédska, ktorá pobúrila svojich fanúšikov na Instagrame zvláštnou fotografiou.
Naturizmus bolo v prvom rade literárne hnutie, ktoré vzniklo v 19. storočí a umelci sa snažili zachytiť všetko čo najobjektívnejšie a tak realisticky, že ani v tej dobe za svoje prejavy neboli obdivovaní. Často sa venovali tabu témam ako bol sex, chudoba, choroby a napríklad aj prostitúcii.
Dnes naturalisti preferujú slobodné sebavyjadrovanie sa, ktoré tak ako v minulosti, ani dnes nie je každému po chuti. Áno, síce máme rok 2018, no stále sa nájdu ľudia, ktorí jednoducho majú pocit, že zdieľaním bizarností na internete prerazia, prípadne šokujú. Mladá žena zo Švédska uverejnila fotografiu, kde má tvár pokrytú menštruačnou krvou.
Maxinne Bjork žije na Bali a na Instagrame ju sleduje viac ako 44-tisíc ľudí. Dá sa teda povedať, že ju fanúšikovia majú radi. Na kontroverznej fotografii je jej tvár pokrytá krvou, o ktorej tvrdí, že je menštruačná a jej vlastná. Dokonca dodáva, že cieľom fotografie nie je len šokovať, no má aj iný, oveľa hlbší zámer.
Titulok pod fotografiou by sme voľne preložili nasledovne.
„Dnes, po veľmi produktívnom a zábavnom dni som prišla domov a všetky emócie sa strácali v mojej mysli a ja som ich len postrčila, pretože som sa s nimi inak nevedela vyrovnať. Sadla som si, zhlboka som sa nadýchla a pocítila som nutkanie pokryť sa tekutinou, ktorá patrí výlučne ženám. Tak som to bez nejakého hlbokého premýšľania urobila. Celé svoje telo som pokryla mojou menštruačnou krvou. Keď som pocítila vôňu zeme, začala som plakať. Od šťastia aj smútku. Potom som sa pre zmenu začala smiať. Som taká šťastná, že mám vo svojom živote moju mamu a navzájom si pomáhame. Je to ako na horskej dráhe. Rodinná situácia, v ktorej sa momentálne nachádzame je veľmi vyčerpávajúca, no taký je život. A tak je to aj v tento moment. Akceptujte a milujte.“
Aké boli reakcie na túto fotografiu? Niektoré boli pozitívne, iné negatívne. Mnoho ľudí jej do komentárov napísalo neslušné veci, odporučili jej návštevu psychiatra a nazvali ju duševne chorou alebo narušenou. Aká je jej odpoveď pre hejterov?
„Je zaujímavé, ako ľudia nedokážu prijať, že sme všetci rozdielni a máme rôzne pohľady na život. Nehovorím nikomu, aby uvažoval ako ja, no tým čo robím chcem vyjadriť to, aby ľudia počúvali svoje srdce a vnútro a robili to, čo považujú za dobré aj keď to nezodpovedá spoločenským normám. Aj preto používam sociálne siete na to, aby som ukázala, ako žijem, aby som inšpirovala ľudí, aby boli odvážnejší a žili tak, ako chcú. Nesnažím sa vás meniť. Komentáre o tom, že som duševne chorá sa ma nedotýkajú a neovplyvňujú ma. Možno som. Ale musím vám povedať, potom je „byť narušená“ naozaj úžasný pocit. Svoj život milujem.“
Lucia M., ladbible.com
Nahlásiť chybu v článku