Mladá žena prosí o radu. Keď na Slovensku zlyhali všetky orgány, obracia sa na bežných ľudí

Lucia Mužlová

Foto: unsplash

Niekedy sa musí človek popasovať s naozaj ťažkými ranami. Stále sa na Slovensku vyskytnú príbehy, ktoré nás vedia dojať až k slzám. Bohužiaľ, pomoc sa týmto ľuďom dostane len málokedy.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nedávno nás zaujal príbeh matky, ktorá trpí onkologickým ochorením, nevládze platiť nájom a výdavky na život, v práci dostala výpoveď a doma má malé dieťa, ktoré nevie, ako uživí. Nemá nárok na žiadne príspevky, je bezradná a bezmocná. V týchto prípadoch sa niekedy nájde dobrá duša, ktorá pomôže. Čo však v nasledujúcom prípade?

Mladá žena chcela, aby jej príspevok ostal anonymný. Aj preto ho uverejnila na stránku Priznania žien. Denno denne bojuje so sestrou, ktorá sa už v útlom veku dostala do zlej partie a následky to má do dnes. Príbeh sme sa rozhodli zdieľať aj my, pretože je dôležité o týchto veciach hovoriť. Čo robiť v prípade, keď zrejme zlyhala sociálka, psychológ a osoby, ktorých sa problém týka si už nevedia dať rady?

Prosí o radu bežných ľudí

„Ahojte, v prvom rade chcem, aby ste vedeli, že všetko čo napíšem, píšem pravdepodobne so slzami v očiach a píšem to anonymne, pretože to sú veci, ktoré často nie som schopná priznať ani sama pred sebou, nieto ešte pred priateľmi a známymi. Často sa pristihnem čítajúc komentáre pod rôznymi príspevkami, a preto mi napadlo, že by možno aj mne mohli pomôcť nejaké komentáre pod príspevkom, ktorý je trochu podobný mojej situácii.

Žiaden taký som ale nenašla, tak píšem vlastný. A či už pôjde o obyčajné komentáre ľudí, ktorí si myslia, že k tomu majú čo povedať alebo o múdre reči samozvaných odborníkov, budem rada. Bude to trochu dlhé čítanie, ale verte mi, je to ešte dlhší príbeh, tak sa pokúsim nič podstatné nevynechať.

Foto: pixabay

Som študentka VŠ a bývam samostatne. Rodičia sú rozvedení, otec alkoholik, matka sa od neho pred rokmi odsťahovala aj s mladšou sestrou a bývali v podnájme. Sestra (16r.) má dnes dieťa (4m.) Sestru s dcérou pustili pred dvomi mesiacmi z reedukačného zariadenia, všetci sme dúfali, že sa tam zmenila, že ju rok bez svojej rodiny a pôrod aspoň trochu zmenili. Nestalo sa tak.

Problémová sestra

Žijú opäť spolu v jednoizbovom byte v podnájme, aby nájom vládali platiť, mamka manuálne pracuje. Sestra sa však o dieťa nie je ochotná starať, uprednostňuje pofidérne známosti a úteky z domu. Neraz, keď šla mamka do práce na rannú, ešte v noci vstávala k malej, potom unavená šla do práce a keď som ja hneď ráno prišla sestru skontrolovať, spokojne spala s popolníkom pri hlave a malá plakala v kočíku hladná a neprebalená.

Foto: pxhere

Sociálka zrejme zlyhala

Riešime to so sociálkou, tam však tvrdia, že nevidia dôvod, prečo by sestra nebola dobrá matka, vie ako sa má o malú starať (to súdia z toho, čo im povie ona, nie čo tvrdíme my). A tak je mamka v situácii, kedy s jedným príjmom v rodine musí ísť ešte na PN, aby sa mohla starať o svoju vnučku a nevieme ani, čo bude zajtra. Ja brigádujem a pomáham, ako sa dá, ale táto pandémia tomu teda nepomohla, otec toho dieťaťa bol nejaký semrák, ktorého ani nepriznala a materskú nedostávajú, kým nezasadne súd, ktorý určí, či vlastne môžu tie peniaze dostať.

Aby som predišla zbytočným nejasnostiam, áno, potrat sa zvažoval, ale lekári jej to nedovolili, bolo by to vraj priveľké riziko. Pri zvažovaní adopcie nás psychologička uisťovala, že keď sa jej malá narodí, tak sa v nej prebudí materinský cit, zodpovednosť a bude dobrá matka. Nič z toho sa nestalo.

Maličká je úplný anjelik a nevieme si ani predstaviť o ňu prísť, sme však úplne v úzkych a často sa bojíme, že sestra svojím správaním malú raz skutočne ohrozí. Sestra bola dlho problémová, zaplietla sa na základnej škole do nesprávnej partie. O umiestnení do reedukačného centra sa rozhodlo ešte pred tehotenstvom, bola pár týždňov na psychiatrii, pár dní doma a noc pred nástupom ušla. Keď sa našla a bola do zariadenia umiestnená, o mesiac nám volali, že je tehotná. Ja teraz zvažujem prerušenie štúdia a rúca sa mi kvôli tomu osobný život. Áno, aj toto sú problémy ľudí.“

Ak by ste chceli alebo vedeli mladej žene poradiť, napíšte do komentárov pod náš príspevok alebo choďte priamo na status mladej ženy, kde svoj komentár rovnako môžete zanechať.

Najnovšie články