Testovanie sa stalo súčasťou nášho života. Kým predtým sme museli na antigénové testovanie cestovať, teraz sa už úplne bežne dajú kúpiť aj domáce testy, ktoré si urobíte sami. Aj v tomto prípade však existuje niekoľko pravidiel, ktoré by ste mali dodržať, aby bolo testovanie urobené správne.
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky preto pripravilo presný návod, ktorý zverejnilo na sociálnych sieťach. Čo urobiť predtým, než sa otestujete, kedy je najlepšie sa otestovať a kedy by ste mali testovanie zopakovať? Aj na tie otázky odpovedali a zároveň pripravili presný videonávod.
Čo urobiť pred testovaním?
Kvalita steru ovplyvňuje výsledok testu. Preto je nevyhnutné si poriadne vyfúkať nos. Odberovou tyčinkou sa potrebujete dostať na nosovú sliznicu a nenabrať hustý hlien. Vírusový proteín, ktorý test zachytáva, sa totiž nachádza v bunkách na povrchu nosovej sliznice, ktoré tyčinkou odoberáme.
Ak pociťujete príznaky
Môžete si urobiť test hneď, keď pociťujete príznaky, avšak najväčšia záchytnosť antigénového samotestu je 1 až 2 dni po začiatku príznakov. Pri omikrone to môže byť aj viac dní.
Kedy si test zopakovať?
Pokiaľ ste si spravili test hneď, keď máte podozrenie na koronavírus a výsledok je negatívny, určite by ste si ho mali zopakovať na ďalší deň Pravidelné testovanie znamená väčšiu istotu, že zachytíme obdobie vysokej vírusovej nálože, ktoré je predpokladom úspešnej identifikácie prítomnosti infekcie.
Negatívny výsledok neznamená, že nemáte covid
Aj keď negatívny test nemusí znamenať, že nemáte koronavírus, pri pozitívnom výsledku je to však inak. Vzhľadom na aktuálnu vysokú prevalenciu vírusu takmer s istotou znamená pozitivitu a infekčnosť. Aj mierne sfarbenie pásika T znamená s vysokou pravdepodobnosťou pozitivitu.
Video, ktoré ministerstvo k príspevku priložilo, obsahuje postup vykonania testu a zároveň aj ďalšie potrebné informácie.
Nahlásiť chybu v článku