Mnohí seniori by si mali prilepšiť: V roku 2025 by mal dôchodok na Slovensku narásť na túto sumu

SITA

Foto: unsplash

Ak sa naplnia budúcoročné inflačné očakávania o vývoji dôchodcovskej inflácie, priemerný starobný dôchodok na Slovensku v roku 2025 prekročí hranicu 700 eur.

Dôchodcovská inflácia by podľa týchto očakávaní mala v budúcom roku dosiahnuť 13,8 percenta a v roku 2024 by mala byť na úrovni 2,7 percenta. Na sociálnej sieti to uviedol Inštitút finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR.

„Pre štát by to znamenalo dodatočné výdavky na valorizáciu v roku 2024 vo výške 1,3 miliardy eur a v roku 2025 ďalších 0,3 miliardy eur v porovnaní s tým, ak by sa penzie vôbec nevalorizovali,“ tvrdí inštitút.

Dôchodky sa budú zvyšovať

Dôchodky sa pritom budú na Slovensku od začiatku budúceho roka zvyšovať najviac za posledných 20 rokov. Penzie od 1. januára budúceho roka stúpnu o 11,8 percenta, čo zodpovedá Štatistickým úradom SR potvrdenému medziročnému rastu cien domácností dôchodcov za prvý polrok tohto roka. Priemerný starobný dôchodok, ktorý v súčasnosti dosahuje 516 eur, tak v budúcom roku vzrastie o viac ako 60 eur.

„Automatická valorizácia všetkých penzií ukrojí z rozpočtu na rok 2023 takmer jednu miliardu eur,“ upozorňuje IFP. V porovnaní s júnovou prognózou IFP, ktorá predpokladala budúcoročnú valorizáciu penzií na úrovni 11 percent, ide o dodatočný nárast výdavkov približne o 70 mil. eur.

Od začiatku tohto roka sa dôchodky zvýšili o 1,3 percenta. Išlo o medziročný nárast cien za domácnosti dôchodcov za prvý polrok minulého roka.

1
Komentovať