Moje formy na pečenie boli zájdené a nedali sa už poriadne vyčistiť. Potom som objavila tento trik a sú znovu ako nové!

Monizz

Silikónové formy na pečenie sa svojho času tešili veľkej obľube, pretože prišli ako veľký boom, ktorý sľuboval bezproblémové pečenie, žiadne lepenie a jednoduché čistenie. Nuž, ako sa hovorí, sľuby sa sľubujú…

formy1
sovkusom.ru

Aj napriek tomu, že nás mastné silikónové formy občas vytáčajú a hodíme ich do skrinky aj keď vieme, že nie sú celkom bez povlaku, majú svoje výhody. Prinajmenšom tie, ktoré nemajú žiadne záhyby, sú praktické, lebo ich netreba mastiť. Tie bábovkové či košíčkové sú už problémovejšie. Tam treba aj mastiť a ešte aj prácne umývať. S tým však môže byť koniec. S týmito domácimi čistiacimi prostriedkami umyjete všetky silikónové formy za pár sekúnd.

formy2
sovkusom.ru

Kyselina citrónová

Kyselina citrónový vo všeobecnosti čistí mnoho kuchynských potrieb šmahom ruky. V prípade silikónových foriem je však mimoriadne účinná a výsledky zbadáte doslova do niekoľkých sekúnd. V 3-4 litroch teplej vody, nie vriacej, rozpustite vrecko kyseliny citrónovej. Formy ponorte do vody a nechajte pôsobiť 15-20 minút, aby zišiel všetko povlak aj z tých najužších záhybov. Potom formičky jednoducho opláchnite, alebo prebehnite aj v saponáte a najbližšie môžete piecť v čistom.

formy3
sovkusom.ru

Sóda bikarbóna

S pomocou sódy bikarbóny vyčistíte silikónové formy dôkladnejšie, no bude to trvať dlhšie. Do hrnca nalejte 4 litre vody, pridajte 3 lyžice sódy bikarbóny a 3 lyžice klasického saponátu. Ponorte formy do roztoku a začnite variť. Priveďte do varu a „vyvárajte“ ešte asi 5 minút. Potom stiahnite z ohňa a nechajte pôsobiť v horúcej vode ešte asi 20 minút.

formy4
sovkusom.ru

Kombinácia sódy a citróna

½ litra vody zmiešajte s dvoma lyžicami sódy bikarbóny a šťavou z citróna. Dajte na oheň, a keď začne voda peniť, aplikuje zmes na povrch foriem a nechajte pôsobiť aspoň 15-20 minút. Prostriedky budú fungovať ešte lepšie, ak predtým formy namočíte v horúcej vode a mastnota trochu povolí.

formy5
sovkusom.ru

„Voňavé“ prekvapenie

Ak ste v silikónovej forme piekli alebo zapekali niečo s typickým pachom, ako napríklad ryby alebo cestoviny s cesnakovou omáčkou, nezúfajte. Všetko sa dá vyriešiť octom. Zápachu sa zbavíte namočením formy v litri vody zmiešanej s 2-3 polievkovými lyžicami octu. Pokojne môžete octu pridať aj viac, ničomu neuškodí.

formy6
sovkusom.ru

Týmito metódami môžete čistiť aj iné komponenty, ako sú napríklad silikónové stierky, metličky, štetce na potieranie pečiva či silikónové plechy. Dodržiavanie čistiacich zásad vám zabezpečí nielen čistotu, ale aj dlhšiu životnosť. Silikónové formy strácajú na kvalite ak sú špinavé a zanesené. Ako čistíte silikónové formy vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), sovkusom.ru

0
Komentovať