Chystáte sa sadiť reďkovky alebo paradajky? Toto je 5 najlepších tipov od záhradkárov na domáce hnojivá bez chémie

Monika Miková

Foto: pexels.com

Chceli by ste urýchliť rast zasadených rastliniek, ale neviete ako? Nebaví vás sypať, či zalievať svoju záhradku chémiou? Máme pre vás niekoľko tipov a rád starých materí, ako urýchliť rast odrezkov bez zbytočných chemikálií. Viac sa dozviete nižšie v článku.

Koreň (radix) je podzemným orgánom cievnatých rastlín. Rastie pozitívne geotropicky (s gravitáciou), negatívne fototropicky (so slnkom). Rastlinu v pôde upevňuje, zabezpečuje jej príjem vody a živín z pôdy a ich rozvádzanie po tele rastliny. Ukladá látky do zásoby a syntetizuje (vytvára potrebné) látky ako aminokyseliny, fytohormóny a iné.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rekha’s Garden & Kitchen (@rekha.garden.kitchen) on

Koreňová sústava je súbor všetkých koreňov jednej rastliny. Je tvorená hlavným koreňom a bočnými (vedľajšími) koreňmi. Medzi základné 2 typy patrí alorízia a homorízia. Kým pri alorízií sa vytvorí hlavný koreň, ktorý dominuje v raste nad vedľajšími pri druhom type bočné korene prerastú hlavný a preberú jeho funkciu.

Čo je to stimulátor rastu? Stimulátor rastu je látka, ktorá pomáha vytvoriť korienky aj na odrezkoch, ktoré majú problém so zakoreňovaním. Aké tipy teda pomôžu rýchlejšiemu rastu vašich zasadených rastliniek? Stačí si pripraviť tieto domáce hnojivá, vďaka ktorým budete mať v lete bohatú úrodu.

Med

Rozpustiť 1 lyžičku medu v 1,5 l vody. Odrezok ponorte do medového roztoku na 12 hodín ( cca 1/3 rastliny by mala byť ponorená).

 

View this post on Instagram

 

A post shared by z hor (@jarda_z_hor) on

Zemiaky

Narežte zemiaky a vložte do nich odrezky rastlín. Zemiaky predstavujú ideálne živé médium pre odrezky.

Šťava z aloe

Ponorte odrezky do vody, v ktorej rozmiešate 7 až 10 kvapiek šťavy z aloe. Šťava napomáha nielen rastu, ale i imunite budúcej rastlinky.

Vŕba

Vložte niekoľko odrezkov vŕbových vetvičiek vo vody a vyberte ich až keď vyženú korienky. Následne do lúhu vložte odrezky rastliniek, u ktorých chcete urýchliť zakorenenie.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Prim School Spišský Hrhov SVK (@skola_hrhov) on

Kvasinky

Pripravte roztok z kvasiniek. Na 1 l použite 100 mg kvasiniek. Namočte do nich odrezky na 1 deň a potom ich namočte do čistej vody.

Nezabúdajte ani na pomocníkov pri sadení:

  • náradie (lopatky, motyčka, hrabličky)
  • krhlička na zavlažovanie
  • značkovač – užitočné zariadenie, aby ste nezabudli, kde máte, čo posadené v záhradke
  • rukavice ako ochrana na ruky, ak ste ich však zabudli žiaden problém, tvrdé mydlo vyrieši hlinu za nechtami

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Photographer amateur. (@dita_ditka) on

Pri práci v záhrade potrebujete nielen zručnosť, ale i inšpiráciu. Vlastnoručne vysadené rastlinky s láskou vám prinesú to najlepšie ovocie a radosť. Ak máte aj vy rady v oblasti záhradkárstva a stimulácie rastu odrezkov, či sadeničiek dajte nám vedieť v komentároch. Budeme sa tešiť.

0
Komentovať