Na koronavírus zomrel svetoznámy návrhár. Mal 81 rokov a jeho módu pozná každý

TASR

Foto: pixabay.com

Po nákaze koronavírusom zomrel vo veku 81 rokov módny návrhár japonského pôvodu Kenzó Takada, zakladateľ obchodnej značky Kenzo. Informoval o tom jeho hovorca, píše agentúra AFP.

Návrhár zomrel v nedeľu na komplikácie spojené s ochorením COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Bol hospitalizovaný v súkromnej Americkej nemocnici v Paríži. Kenzó Takada bol zakladateľom francúzskeho módneho domu Kenzo. Jeho návrhy sú známe najmä farebným kvetinovým vzorom či výrazným použitím kreslených hláv tigrov.

Svoju značku predal

Do Francúzska sa návrhár dostal po prvýkrát v roku 1965 na okružnej plavbe loďou zo svojho rodného Japonska. Ako prvé mesto navštívil Marseille, neskôr sa usadil v Paríži, kde sa stal prvým japonským návrhárom, ktorý sa presadil na francúzskej módnej scéne.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Kenzo Takada – K三 (@kenzotakada_official),

Z módneho priemyslu odišiel v roku 1999, šesť rokov po tom, ako predal značku Kenzo francúzskemu odevnému koncernu LVMH. Aj potom však pracoval na jednorazových módnych projektoch, napríklad dizajnovej kolekcie predstavenej začiatkom tohto roka. Svoju prvú kolekciu pre ženy vytvoril v roku 1970, kolekciu pánskeho oblečenia odpremiéroval v roku 1983. Značka Kenzo postupom rokov nezahŕňala len oblečenie, ale aj parfumy či kozmetiku.

Najnovšie články